„Do konce zbývalo jen pár sekund a nic jiného už nešlo udělat, byla to náhoda," přiznal děčínský hrdina derby Tomáš Vyoral, kterého po vítězné střele zasypali spoluhráči. „Na konci mohl vyhrát kdokoliv, my jsme byli šťastnější," dodal autor 24 bodů.

Kdo by to čekal, když před pár dny Bosák vystřelil Děčínu výhru v Prostějově těžkou trojkou hned po rozehrávce osm desetin sekundy před koncem, že Váleční předvedou něco podobného znovu…

Před narvanou ústeckou halou, kam v pondělí dorazila rekordní návštěva (1450 diváků, z toho tři autobusy děčínských fans) se hrál úžasný basket. Domácí Pandy předvedly po poločase heroický obrat, jejich střelecká exploze ale k vítězství nevedla.

„Dali jsme do toho všechno a chybělo nám málo, abychom vyhráli," hlesl s 22 body domácí muž zápasu Stanislav Votroubek, který k trojkovému festivalu (10:14) přispěl šesti úspěšnými pokusy.

Nažhavené ústecké fanoušky zchladil hned v úvodu Jelínek. Děčínský pivot trefil dvě trojky v řadě a určil ráz derby. Muž úvodních minut vykouzlil za první čtvrtku hned tři trojky a výrazně přispěl k náskoku, který zkraje druhé periody narostl až na dvouciferný rozdíl. „Ty trojky už musely přijít, protože ani nevím, kdy naposledy mi to tam spadlo," usmíval se děčínský obr Jiří Jelínek.

Jeho ústecký strážce Pecka se na to moc netvářil. „Když přijde Jirka Jelínek a dá mi do ksichtu tři trojky, tak to je pak těžký," šklebil se Ladislav Pecka, který si pak ale spravil částečně chuť, když svému týmu pomohl několika důležitými koši k návratu do hry.

S domácími to po mizerném startu nevypadalo vůbec dobře, Ústečané se ale dokázali zvednout. Kouč Stavěl vypustil na palubovku Američany, kteří hru oživili. Pandy přestaly chybovat, zpřesnily útok a dostaly se zpátky do kontaktu. Napětí v hale začalo narůstat. Emoce vzplály hlavně v závěru poločasu, kdy se po neodpískaném faulu ohradil proti rozhodčím domácí rozehrávač Čarnecký, který vyfasoval technickou chybu a Vyoral pak upravil na poločasových 43:36 pro hosty.

Jestliže první půle nabídla fantastickou podívanou, pak ta druhá byla ještě o level výš. Ústečtí se po přestávce vrátili na scénu jako vyměnění. Po třetí trojce Votroubka se Sluneta dostala na jediný bod (45:46) a ve 25. minutě už domácí poprvé v utkání vedli, když Barham přesnou střelou z oblouku otočil na 50:49. Pandy najednou dominovaly (třetí dějství ovládly 23:17) a unikly až na šest bodů. Do poslední čtvrtiny se ale šlo za stavu 60:59 pro Válečníky.

Ofenzivní přestřelka gradovala a oba týmy se přetahovaly o vedení trojkovými střelami. Do poslední dvouminutovky se šlo za vyrovnaného skóre 80:80. V poslední minutě si vyměnili trojkové pozdravy Vyoral s Votroubkem a neskutečné drama tak musel rozetnout až úplně poslední útok. O třešničku na dortu se postaral Vyoral, který vytasil šťastnou trojku s klaksonem. Děčín tak i bez kapitána Houšky vydřel už sedmnáctou výhru v sezoně.

Ústí – Děčín 83:86 (15:21, 36:43, 59:60)Nejvíce bodů: Votroubek 22, Pecka 20, Barham 16, Čarnecký 10 – Vyoral 24, Bosák a Pomikálek po 15, Jelínek 13. Trojky: 19/10 – 34/14. Trestné hody: 11/11 – 3/2. Doskoky: 24:26. Fauly: 17:17. Diváci: 1450.