Nový PES se bude řídit především počty hospitalizovaných lidí (orientační zatížení zdravotního systému), změny v tabulce nejsou marginální, týkají se především kultury, pohostinství a sportu. 

Kdy by podle nového PSA mohlo Česko přejít do čtvrtého stupně? Nutné bude, aby počet lidí v nemocnicích s covidem byl maximálně tři tisíce a 300 lidí na JIP. V současné doby je v nemocnicích přes šest tisíc pacientů, intenzivní péči jich potřebuje více než tisícovka. 

AMATÉŘI MŮŽOU DO AKCE I V PÁTÉM STUPNI

Co se sportu týče, nová tabulka dává šanci na sportování amatérům i v pátém stupni. 

Sportovat by se sice mělo na vnějších a ve vnitřních sportovištích pouze ve dvou (bez nutnosti testování, to je pouze doporučeno), v případě doložení negativního testu může venku i uvnitř trénovat celý tým. 

Ve čtvrtém stupni už na vnějších a ve vnitřních sportovištích může být až šest amatérských sportovců bez nutnosti testování. 

Problémem pro většinu klubů ale bude samotné testování. Podle nového PSA totiž negativní PCR test platí 5 dnů, levnější antigenní test ale pouze 2 dny (48 hodin). 

Doposud není jasné, kdo testy bude hradit, jestli samotní sportovci, nebo stát. 

Otazník visí i nad systémem testování - antigenní testování zatím v Ústeckém kraji provádí jen zlomek zdravotnických zařízení, kapacity bývají velmi omezené. 

DIVÁCI SE DO HLEDIŠTĚ JEN TAK NEVRÁTÍ

Mnohem horší perspektivu mají sportovní fanoušci. V pátém stupni jejich přítomnost tabulka PES naprosto vylučuje. Od čtvrtého stupně už PES dovolí 300 diváků (avšak 20% kapacity hlediště), u nižších stupňů pak rozlišuje, jestli má hlediště kapacitu do, nebo naopak přes tisíc míst. Kromě vstupenky diváci budou muset mít i respirátor a 48 hodin starý PCR/antigenní test. V nižších stupních jsou pak opatření mírnější, plného hlediště se ale sportovci nedočkají ani v prvním stupni. 

DIVÁCI: 

1.stupeň (0-20 bodů)

Organizační a režimová opatření rozestupy 2 m ve společných prostorech, ochranný prostředek dýchacích cest
Sedící osoba: max. 1000 osob v sektoru venku, max. 500 osob v sektoru uvnitř, 80 % z kapacity, evidence návštěvníků

2. stupeň (21 – 40 bodů)

Organizační a režimová opatření rozestupy 2 m ve společných prostorech, ochranný prostředek dýchacích cest
Sedící osoba: max. 500 osob v sektoru venku, max. 250 osob v sektoru uvnitř, 60 % z kapacity, evidence návštěvníků

3. stupeň (41 – 60 bodů)

Organizační a režimová opatření rozestupy 2 m ve společných prostorech, ochranný prostředek dýchacích cest, objednávkový systém vstupenek, bez zpěvu diváků.

Do 1000 sedadel:
max. 50 % kapacity usazených diváků, maximálně 500 osob, vstupenka doplněna o respirátor min. FFP2 nebo KN95, ***, evidence návštěvníků2)

Nad 1000 sedadel:
Varianta a) BEZ TESTU – max. 50 % kapacity usazených diváků, maximálně 500 osob, vstupenka doplněna o respirátor min. FFP2 nebo KN95, ***, evidence návštěvníků2) Varianta b) S TESTEM – max. 25 % kapacity usazených diváků, maximálně 1000 osob, povinné testování < 48 hodin nebo á 5 dnů PCR nebo antigenními testy***, evidence návštěvník

4. stupeň (61 – 75 bodů)

Organizační a režimová opatření rozestupy 2 m ve společných prostorech, ochranný prostředek dýchacích cest 20 % z kapacity, maximálně 300 sedících osob, negativní antigenní/PCR test < 48 hodin, evidence návštěvníků), objednávkový systém vstupenek, bez zpěvu diváků

5. stupeň (76 – 100 bodů)

Bez diváků, možnost online a vzdálených přenosů

AMATÉRSKÝ SPORT

1.stupeň (0-20 bodů)

Uvnitř maximálně na jedné sportovní ploše 1 tým nebo 1 skupina společně se připravujících sportovců, maximálně však 1 osoba na 6 m2. Přípravná utkání režimová opatření – oddělení realizačních týmů apod.). Venkovní sportovní příprava bez omezení. Organizační, režimová opatření.

2. stupeň (21 – 40 bodů)

Uvnitř maximálně na jedné sportovní ploše 1 tým nebo 1 skupina společně se připravujících sportovců, maximálně však 1 osoba na 10 m2. Přípravná utkání nejsou možná. Organizační, režimová opatření.

3. stupeň (41 – 60 bodů)

Uvnitř maximálně na jedné sportovní ploše 1 tým nebo 1 skupina společně se připravujících sportovců, maximálně však 1 osoba na 15 m2. Venkovní sportovní příprava vždy pouze 2 hrací týmy/skupiny na jedné sportovní ploše. Přípravná utkání nejsou možná. Amatérské soutěže jsou povoleny. Organizační, režimová a hygienická opatření. Doporučeno PCR/antigenní testování

4. stupeň (61 – 75 bodů)

Sportovat lze venku i uvnitř do 6 osob na jednom sportovišti. Sprchy a ostatní vnitřní prostory mimo sportoviště jsou uzavřeny, pro šatny a toalety nastavena režimová opatření.

Doporučené testování < 48 hodin starý antigenní test, nebo 5 dnů starý PCR test. Amatérské soutěže jsou zakázány.
Povinné testování < 48 hodin starý antigenní test, nebo 5 dnů starý PCR test pro více než 6 osob na jednom sportovišti (max. 1 tým)

5. stupeň (76 – 100 bodů)

Sportovat lze venku, i uvnitř max. do 2 osob na jednom sportovišti. Sprchy, a ostatní vnitřní prostory mimo sportoviště jsou uzavřeny, pro šatny a toalety nastavena režimová opatření.

Doporučené testování < 48 hodin starý antigenní test, nebo 5 dnů starý PCR test. Amatérské soutěže jsou zakázány.
Povinné testování < 48 hodin starý antigenní test, nebo 5 dnů starý PCR test pro více než 2 osoby na jednom sportovišti (max. 1 tým)