Ústečtí měli hned tři želízka v ohni, Michal Patyk, Radek Blažek, Antonín Krušina se snažili, ale dál postupovali jiní. Čtyřhru nakonec vyhrála dvojice Pavel Douda (Severočeská tenisová Jablonec) a Filip Macháček (Severočeská tenisová Most). Oba kluci si to následně rozdali o jediný pohár v singlu a byla to solidní bitva.

První set vyhrál reprezentant Mostu 7:5 a přetahovaná o každý míček trvala necelou hodinu. Druhou sadu opanoval zástupce z Jablonce 6:4 a rozhodnout musel třetí set. Pohár nad hlavu pozvedl nakonec Pavel Douda, nasazený v turnaji jako jednička (5:7,6:4,6:4).

„Tenis hraji od svých tří let, stále mě to baví, ale konkurence je ohromná. Chodím do osmé třídy, každý den po škole trénink, někdy kondiční běh, bazén,“ líčil náročný program vítěz. „Proti Filipovi jsem hrál pouze jednou, to bylo v roce 2017 a tenkrát jsem hladce vyhrál. Teď to byla opravdová tenisová bitva, jsem rád, že to viděla maminka. Oba postupujeme na MČR v kategorii starších žáků, které bude v srpnu. Tam to bude podstatně složitější,“ tvrdil spokojený kluk s kšiltovkou.

Hlavní pořadatel akce nešetřil chválou na vítěze, podstatně hůř se mu povídalo o domácích nadějích. „ Je to stále složitější, tenis není pouze o běhání, vytrvalosti, kvalitě základních úderů, rozhoduje hlava. V této kategorii mnohokrát dojde o zásadnímu obratu během několika minut,“ vylíčil Jaroslav Patyk.

„Stačí dva pokažené míče nad hlavou a jsou z toho nervy. Vím o čem mluvím, oba synové hrají tenis. Starší Jakub dokonce tak trochu trénuje čerstvého vítěze Pavla Doudu v Liberci, kde studuje Vysokou školu. Ve čtrnácti letech patřil k republikové špičce, ale nevydržel ten tlak. Dnes se zaměřil na školu, je hrozně ctižádostivý, hraje golf, má rád horské kolo, radí těm mladším. Konkurence v tenisu je neskutečná, nestačí talent, je to především dřina. Uvidíme, co bude dál. Pár žákovských turnajů jsem tady viděl, opravdové tenisové naděje bych napočítal na prstech jedné ruky. Větší šanci dávám holkám.“

AUTOR: MIROSLAV VLACH