"Šipky mají v Ústí minimálně pětadvacetiletou historii, ale oficiálně organizovaní jsme teprve pátým rokem," uvedl Zdeněk Zrůst, místopředseda spolku, který vznikl těsně před covidem. "Myslím, že se nám komunita za poslední roky dost rozrostla. Ústecká šipková liga má aktuálně 28 týmů, v každém je od šesti do patnácti hráčů," doplnila předsedkyně Radka Dimmerová.

Pod jejich vedení spadají 1., 2. a 3. liga, ty jsou takzvaně "hospodské". "Nad námi je ještě extraliga, která se hraje v rámci kraje, tu ale hrají jen někteří hráči a spadá pod jinou organizaci," doplnil Zrůst.

I přesto, že přívlastek hospodské ligy může soutěž zdánlivě degradovat, opak je pravdou. Náhozy těch nejlepších hráčů rozhodně stojí za pozornost, samozřejmostí je zavírání doublem, jako je to běžné u profesionálů, kteří se šipkami třeba i živí. Na opačném pólu jsou pak ti, kteří sice do terče nesypou "stoosmdesátky", ale šipky jsou pro ně odreagováním s přáteli, při kterém poznají nové lidi s láskou k tomuto sportu.

V sezóně se hraje každý zápas (zpravidla ve čtvrtek od 17 či od 18 hodin) na 14 setů, bodování do tabulky je standardní (výhra za tři body, remíza za bod). A zatímco na došipné, kde se potkají všechny celky naráz, se hraje na deset terčů současně, v hospůdkách a klubech, které bývají základnou jednotlivých týmů, se hraje na jeden, maximálně dva terče.

Rozptyl klubů je po celém městě. Šipky do terče létají v Sedmičkách na Severní Terase, tu zastupují i Pretorians z Restaurace na Terase, známější jako Skleník. V Krásném Březně se zase hraje v hospůdce s poetickým názvem Žíža, Klíši zastupuje Pivnice U Hnáty či U Rybáře. Centrum zastupuje mimo jiné Královka, všem pak letos vládne všebořický LDN Union.

Jeho áčko ovládlo 1. ligu, klub pak zapsal unikátní double, jelikož jeho B tým skončil hned na 2. místě. "Sezóna byla dlouhá a začátek byl velice těžký. Konkurovalo nám naše béčko, které postoupilo a nabralo posily, dále výborně hrající Střekováci nebo Kreténi, kteří obhajovali titul z loňska. Postupně se nám ale povedlo odskočit a nakonec jsme už čtyři kola před koncem mohli slavit," líčil pocity nových ústeckých mistrů jeden z hráčů Daniel Pomeje. "Možná nemáme ty nejlepší hráče, ale jsme týmoví a to srdíčko dělá opravdu hodně," dodal s tím, že i on hraje v týmu se svými kamarády.

A jak už to tak ve sportu bývá, i ústečtí šipkaři mají své vzory mezi absolutní světovou elitou. "U mě je to Peter Wright a pak legendární Phil Taylor," svěřil se Pomeje. "Já mám volbu jasnou, za mě Michael van Gerwen," přidal svůj pohled zástupce kapitána Pavel Vytejček, který se na holandské ikoně shodl s dalším svým týmovým kolegou Jiřím Kastlem.

Letošní šipkařská sezóna v Ústí je minulostí, už v září se ale rozběhne nová. A je možné, že počet týmů se opět navýší. I díky výše zmíněným světovým esům, které lze vídat zejména na televizní stanici Nova Sport 2, se totiž šipky i v Čechách těší čím dál větší oblibě. A Ústí nad Labem není výjimkou.

Krátká exkurze do šipkařského světa

Nejhranější formou je tzv. 501, kdy začínají hráči na hranici 501 bodů a cílem je "zavřít", tedy dohodit co nejdříve skóre přesně na nulu. Všech dvacet bodovaných políček na terči má i tzv. double (vnější menší okénko) a triple (vnitřní menší okénko), které jsou dvojnásobkem či třínásobkem dané hodnoty. Maximem, které lze během jednoho kola (tři šipky) hodit je tak 180 bodů (třikrát triple 20). Většina soutěží se hraje "double out", což znamená, že se musí zavírat vždy doublem. Například 20 zbývajících bodů tak nelze ukončit trefením "single 20", nýbrž "double 10" apod. Krom double lze zavírat ještě čistým trefením středu (50 bodů), tzv. bullem. Nejvyšší hodnotou, která tedy lze zavřít, je 170 bodů (triple 20, triple 20, bull). Téměř všechny zbylé nižší hodnoty pak mají kombinace, jimž se dají zavřít. Ti nejlepší šipkaři je běžně sypou z hlavy.