Co byste o sobě pověděl fanouškům, kteří vás neznají?
Do Evropy jsem přišel jako profesionální hráč a začal svou kariéru ve švédské Uppsale. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl okusit nejvyšší úroveň evropského fotbalu. Opravdu věřím, že tento sport dokáže vštípit skvělé vůdcovské dovednosti. Když se hraje správně, s tím správným duchem a jednotou týmu, je to velmi silný zážitek jak pro hráče, tak pro diváky. Americký fotbal je prostě ultimátní týmový sport.

Dříve jste trénoval v nedalekých Teplicích místní Nordians, že?
Do Nordians jsem přišel v roce 2017. O rok později jsem dělal hlavního trenéra v nejvyšší anglické lize, a v roce 2019 na stejném postu v Polsku. Jakmile skončila polská liga, letěl jsem ještě do Švýcarska dokončit sezónu. Celou dobu jsem ale zůstal v kontaktu s předsedou Nordians Lukášem Buřtem. Po sezóně 2019, kterou jsem strávil ve Švýcarsku, jsem dostal možnost vrátit se do Teplic jako hlavní trenér.

Ale nyní jste v Ústí, jak to?
Po úspěchu, který jsme měli v roce 2017, jsem si myslel, že klub bude již ve druhé lize. Ale bohužel nastaly nějaké nešťastné události, kvůli kterým tým neměl dostatečný počet hráčů do jedenáctkového fotbalu. Proto se klub rozhodl, že se přidáme k Blades.

Jenže v krajské metropoli je hlavním trenérem uznávaný Daniel Leško…
Musel jsem se rozhodnout, zda vezmu jiné nabídky hlavního trenéra nebo zůstanu tady. Po několika trénincích mi Dan Leško nabídl pozici asistenta hlavního kouče a koordinátora běhových her. Nyní díky tomu pracuji jak se zkušeným bývalým trenérem české reprezentace, tak s talentovanými hráči Nordians i Blades.

Byly ještě nějaké další atributy, které rozhodly o vašem setrvání na severu Čech?
Ano, učím angličtinu v jazykové škole Lingua Centrum v Teplicích, takže stěhování nepřicházelo v úvahu.

Je podle vás spojení Nordians a Blades výhodné?
Naším záměrem je postavit teplické Nordians zpět na nohy. Tohle spojení nemá pro naše hráče žádné nevýhody. Když už, tak minimálně získají zkušenosti z nejvyšší ligy.

Prožil jste plno perfektních sezón a šampionátů napříč celou Evropou. Máte nějaký okamžik, na který nejraději vzpomínáte?
Má nejoblíbenější vzpomínka je z Kodaně. Hrál jsem za kodaňské Towers, ale kvůli zranění jsem ve finále musel hrát running backa. To byla moje původní pozice v Texasu, takže jsem byl nahecovaný, dal jsem tři touchdowny a zkompletovali jsme perfektní sezónu se zlatou medailí na krku.

Jaká je vaše specializace v roli kouče? Jakou pozici trénujete nejraději?
Upřímně se cítím komfortně u všech pozic. Miluju vztah mezi offensive line a running backy. Načasování, důvěra a obětavost – to všechno si navzájem dávají. Je to jako umění, když se podíváte pozorně.

Co byste vzkázal fanouškům obou týmů?
Fanoušci Blades se mohou těšit na trochu čerstvější vítr v útoku. Jsem rád, že jsem se vrátil do Ústeckého kraje. České Švýcarsko je nádherný kus země.

SPOLUAUTOR: MAREK MOUDRÝ

SILNĚJŠÍ SEVER
Klub amerického fotbalu Blades Ústí n. L. posílí členové Teplice Nordians, kteří přicházejí do Ústí na hostování. Jedná se o první krok k navázání dlouhodobé spolupráce. Cíl? Silnější sever!
„Toto propojení přinese čerstvý vítr a potřebnou soutěživost do našich řad. Hráči Nordians na oplátku nasbírají cenné zkušenosti z nejvyšší ligy, které v příštích letech budou uplatňovat ve své soutěži,“ vysvětluje PR manažer Ústí nad Labem Blades Marek Moudrý. „Myslím si, že obě organizace to může jenom posunout. Naším cílem je být konkurenceschopným týmem v naší divizi. Chceme hrát vyrovnané zápasy s kýmkoliv,“ doplňuje manažer ústeckého klubu Jakub Valjent.
Podle předsedy Nordians Lukáše Buřta přinese spojení dvou severočeských týmů mnoho výhod, přičemž tou hlavní je pro teplický klub získání nových zkušeností. „Je to ten správný krok, který posune americký fotbal na vyšší úroveň nejen v Teplicích, ale i v okolí,“ věří Lukáš Buřt.
Týmy si tak od propojení slibují především lepší konkurenceschopnost a nové zkušenosti. Zkrátka ale nepřijdou ani fanoušci. Kromě tradiční porce zápasů, které se každoročně hrají v Ústí nad Labem, se letos zápasu Paddock ligy dočkají i fanoušci v Teplicích. „Prvoligový zápas na teplické půdě jistě pomůže přivést více zájemců a fanoušků k tomuto návykovému sportu,“ dodává Marek Moudrý.