„Do Kanady se moc těším, nikdy jsem tak daleko na západě nebyl. Naše cesty vždy směřovaly spíše na blízký, střední i dálný východ. Co ale tak vnímám z filmů, tak se jedná o takovou Moravu na americkém kontinentu," směje se pětadvacetiletý teplický rodák.

Splnil jste limit na MS v Kanadě, co to pro vás znamená?
Znamená to pro mě velké zadostiučinění, a to hned v několika směrech. První z nich je, že se mi podařilo splnit velmi tvrdý limit, jehož obtížnost nemá minimálně za posledních osm let obdoby. To ovšem schvaluji. A za druhé se ukazuje, že moje spolupráce s trenérem Petrem Thielem je na velmi dobré cestě.

Jak náročná cesta vůbec vedla ke splnění limitu?
Byla složitá. Hned poté, kdy jsem se vrátil zpátky do Ústí nad Labem, jsme s trenérem začali pracovat na nové technice, což je vždy velmi obtížné, protože narušit léta zaběhnuté pohybové stereotypy není nic snadného. Je pro mě doslova úlevou, že se nám to pomalu daří. Myslím, že výpovědní hodnota naší práce je, vzhledem ke splněnému limitu, zcela patrná.

Jakých tratí se na šampionátu v Kanadě zúčastníte?
Zúčastním se závodů na 50 a 100 metrů prsa, a podle interních zpráv bych měl být i součástí dvou štafet.

Na jaké umístění budete na mistrovství pomýšlet? Co byste tam chtěl dokázat?
Variant je několik. Ve zkratce se ale dá říci, že se plánuji probojovat do semifinále. Co se týče času, myslím, že 27 vteřin na padesátku a 59 vteřin na stovku, je právě hranice úspěchu. Rád bych už upravil hodnoty českých rekordů.

Jak bude vypadat váš poslední týden před šampionátem? Je ještě čas něco natrénovat nebo budete spíše odpočívat a regenerovat, abyste byl ve Windsoru fit?
Poslední týden je vždy velká alchymie. Obecně se dá říci, že žádné objemové tréninky už v plánu nejsou. Můj program teď sytí převážně důsledná technika, výbušnost a závodní prvky, pouze sem tam nějaká delší udržovací aerobní série. Trénink nepřesáhne čtyři a půl kilometru. Můžu ale zodpovědně říci, že trenérovi věřím na sto padesát procent, a zejména v posledních dnech se snažím být až obsesivně systémový.