Talentovaný rodák z Plzně se i díky své pracovitosti probojoval až do nejvyšší soutěže, a to i přesto, že v dorostu chtěl kvůli zlomené ruce s basketbalem skončit. Levačku měl totiž zlomenou třikrát! Pokaždé ve stejném místě, dvakrát šlo dokonce o obě kosti v předloktí. "Ta třetí zlomenina byla tak komplikovaná, že jsem si říkal, že si tou rukou už ani neohřeju jídlo," vyprávěl před dvěma lety v rozhovoru pro nbl.cz. Na památku mu v ní zůstalo 12 šroubů, během zápasů nosil ochranný rukáv.

V roce 2018 ale podepsal profesionální smlouvu s ústeckou Slunetou a pod trenérem Pištěckým postupně rostl. Na podzim 2019 hrál fantastické zápasy, čas, strávený na palubovce se postupně šrouboval vzhůru stejně jako jeho bodové příspěvky, jenže…

Dva dny před Vánocemi přišel v domácím duelu s Opavou špatný došlap a další zranění. "Měl jsem zřejmě nějakou únavovou zlomeninu holení kosti nad kotníkem. Víc sám nevím. Pozitivní bylo, že zranění nezasáhlo do kloubu kotníku, tudíž rekonvalescence byla díky tomu rychlejší," objasňoval Deníku na konci března, kdy se postupně zapojoval do tréninku po tříměsíční pauze.

Bohužel formu, kterou měl na sklonku roku 2019, už se většinou najít nepodařilo, často ho navíc limitovala další zranění. Nyní pohár přetekl. V šestnácti ligových duelech letos chyběl hned šestkrát, další zdravotní problém přišel na konci listopadu. "Martin dlouhodobě bojuje se zánětem šlachy v lýtku. Tentokrát jde o trochu jiný problém, ale je to také na noze," líčil tehdy trenér Ústí Jan Šotnar. To možná ještě netušil, že v teprve 24 letém bojovníkovi, který se i po tolika peripetiích vždy dokázal vrátit, zraje klíčové rozhodnutí.

"Učinil jsem ho sám za sebe a na jednu stranu mě mrzí, ale basketbal miluji a těším se, že u něj budu moci zůstat ve svém mateřském klubu," řekl během loučení s ústeckým dresem David. "Chtěl bych Slunetě poděkovat za tři a půl roku strávených v nejvyšší soutěži, kde jsem dostal příležitost měřit se s těmi nejlepšími. Potkal jsem zde spoustu skvělých lidí, ať už hráčů, trenérů, nebo organizačních pracovníků," dodal před návratem do Plzně, která ho basketbalově vychovala. Právě v ní bude předávat zkušenost mladším generacím, naplno se chce věnovat také studiu.

„Martinova situace ohledně zdraví nás velice mrzí. Přišel za námi s prosbu, že přehodnotil budoucnost své basketbalové kariéry, kdy profesionální basketbal již není pro něj priorita číslo jedna, hlavně z důvodu svých vleklých zdravotních problémů," vysvětlil situaci za klub generální manažer Tomáš Hrubý. "Poprosil nás o ukončení smlouvy s tím, že se chce začít naplno věnovat trenérské činnosti ve své rodné Plzni. Martinovi jsme vyšli vstříc, přejeme mu hodně úspěchů v jeho další životní etapě a děkujeme mu za jeho výkony v dresu SLUNETY, kde byl více než 3 a půl roku.“

David je tak po Jahmalu Jonesovi druhou tváří, která letos mizí z ústecké soupisky. Zatímco za něj Sluneta sehnala náhradu, v případě Martina Davida zatím na obzoru nikdo není. "V současné chvíli nic rozjednaného nemáme, ale netvrdím, že pokud by se někdo objevil, nesáhli bychom po něm," uzavřel Hrubý.