Bývalá hokejbalová bašta, která slavila před 15 lety několik titulů v řadě, však vstoupila do zápasu katastrofálně a první třetinu prohrála 0:2. "O první přestávce se Růža prostě nas*al a zburcovali jsme kabinu," popsal bouřku po první periodě šťastný trenér Jan Fedák. "Věděli jsme, že jsme hokejbalovější, a že jsme na to celou sezónu dřeli. Kluci to naštěstí pochopili, a zbylých třicet minut už bylo v naší režii," pochvaloval si.

Ještě spokojenější byla letitá opora a stále jedna z hlavních hvězd domácího celku Lukáš Soukup, který k výhře přispěl dvěma brankami. "Jsem šťastnej, ale zároveň strašně vyčerpanej," soukal ze sebe bezprostředně po zápase, kdy poskytoval ohlasy vsedě na střídačce. "Stálo to strašně moc sil, ale po první třetině jsme si řekli, že 0:2 rozhodně není ztracený zápas. Povedl se nám nástup do druhé části, soupeř se toho trochu lekl a povolil," popisoval klíčové okamžiky.

Hokejbalisté Elba DDM Ústí ilustrační
Elbu čeká zápas o všechno, junioři jsou bronzoví

Právě do druhého dějství vlétla Elba, hnaná maximálním povoleným počtem diváků, jako uragán, a během tří minut srovnala skóre. Nejprve snížil Bačák, srovnání přišlo z hole Soukupa. Vzápětí už ústecký kapitán překlopil vedení na stranu domácích, a ti už ho nepustili. Z kraje poslední patnáctiminutovky přišla ještě pojistka, jíž obstaral Stupka, a i přes nervozní závěr Severočeši vedení udrželi.

Sudí rozdali v závěrečné periodě hned sedm trestů, drsný byl zejména konec utkání, v němž hostující Valenta zbytečným direktem knockoutoval domácího Vaňka, za což putoval předčasně do sprch.

"Důležité bylo, že jsme od druhé třetiny přidali v důrazu, začali jsme běhat a plnili jsme přesně to, co jsme si v kabině řekli. Zachytal nám brankář a konečně jsme prolomili to prokletí," radoval se z postupu do semifinále Soukup, který je spolu s náhradním brankářem Bandou posledním pamětníkem medailových bojů ze sezóny 2012/2013.

Dvougólového hrdinu velebil i trenér Fedák, jenž byl však spokojen s výkonem celého týmu. "Nestárnoucí," usmál se při dotazu na výkon ústecké ikony. "Pro ten tým dýchá a dnes za to byl odměněn dvěma góly." Soukup však viděl jiné hrdiny. "Poděkování patří třeba i Bačákovi se Smolíkem, kteří studují v Brně, a dnes po škole sedli do auta a jeli sem čtyři hodiny a teď zase pojedou zpátky. Před těmi smekám!"

Elba zkrátka podala brilantní týmový výkon a po osmi letech se může těšit na medaili. Tu má téměř jistou, alespoň o bronz by jí připravilo pouze senzační vyřazení hegemona tuzemské scény, pražského Kert Parku, jenž je prošpikován reprezentanty. "Asi si teď dáme lehce jedno, dvě piva, ale zítra jdeme všichni do práce," odmítl bouřlivé oslavy Soukup s tím, že lehkému juchání se ale celek z krajského města nejspíš nevyhne. "Musíme dobře zregenerovat, už v sobotu nás čeká další těžká série," připomněl.

Fotbalisté Ústí ilustrační
Arma s Libercem vedla, bývalý reprezentant ale zařídil obrat

V ní vyzve Elba Pardubice, a vzhledem k tomu, že bude začínat celou sérii opět doma, není cesta do finále neprostupná. "Jaká bude výhoda začínat opět doma? Asi stejná, jako s Plzní," uculil se potutelně Fedák. Semifinále odstartuje v sobotu v Ústí nad Labem, v neděli se hraje odveta na východě Čech, kde Fedákův výběr padl v základní části až po nájezdech. Dál půjde opět tým, jenž získá dvě výhry, případné třetí utkání by se hrálo v úterý 6. července opět v severočeské metropoli.

Hokejbal, extraliga, čtvrtfinále, 3. zápas:
Elba DDM Ústí nad Labem - Plzeň 4:2 (0:2, 3:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 16. Bačák (Strnad), 18. Soukup (Červinka), 29. Soukup (Červinka, Magasanik), 32. Stupka (Tomáš) - 11. Malý (Hurt), 12. Hurt
Rozhodčí: Danylec, Záhora. Vyloučení: 9:6. Bez využití. Střely na branku: 23:19.
Konečný stav série: 2:1.
Elba DDM Ústí nad Labem: Rechtorik (Banda) – Grus, Kučera, Michajličenko, Poláček (A), Sedláček, Smolík, Strnad, M. Zdvořáček – Bačák, Červinka (A), Glesel, Haas, Magasanik, Škurla, Soukup (C), Stupka, Tomáš, Tůma, Vaněk, P. Zdvořáček
HBC Plzeň: Návara (Košňar) – Hanuš (A), Kavalír, Pavlečka, Pokorný, Šilhán, Slanec (C), Vágner – Benedikt (A), Gřonka, Hurt, Kejř, Kolařík, Lokajíček, Malý, Průcha, Štípek, Sus, Ulč, Valenta, Vobruba.