A také byla slyšet česká hymna zásluhou Adama Lacka z židovické stáje MKR Technology. Naopak dvojnásobný šampion David Vršecký z roudnické Buggyry se úvodním dnem protrápil.

Víkend na Red Bull Ringu začal před zaplněnými tribunami pěkně zhurta. Hned od startu prvního závodu se bylo na co dívat. Samá strkanice, kužel přišpendlený na předním skle, plasty rozesety všude po trati a spoustu předjíždění. A svou troškou do mlýna přispěla i jury, která míchala pořadím.

close zoom_in Ve středu dění se během prvního závodu octil David Vršecký s Buggyrou. Ve vracečce po startu se dral na čtvrté místo, po ostrém souboji s Bösigerem a Östreichem se ale poroučel mimo trať a propadl se až na desáté místo.

„Možná jsem se zbytečně tlačil na čtvrté místo a šel jsem mimo trať, což mě stálo několik míst," sypal si popel na hlavu Vršecký.  Ve zbytku dvacetikolového závodu se Vršecký stačil prodrat na sedmé místo a v následující jízdě si zajistil start v první řady.

„Chtěl jsem víc bodů, ale aspoň budu startovat z první řady," utrousil Vršecký. To ještě netušil, že se pořadí bude měnit.

| Video: Youtube

Desetisekundovou penalizaci za overspeed totiž obdržel Lacko, který se tak z pátého místo propadl až na sedmé. Vršecký naopak poposkočil na šestou pozici a pro závod s handicapem to znamenalo odsun do druhé řady na startovním roštu.

Pech měl i třetí severočeský pilot. František Vojtíšek z Jablonce sice dojel do cíle jako třináctý, ani jemu se ale nevyhnula penalizace. A to rovnou taková, že ho komisaři za obrovské překročení povolené rychlosti úplně vyloučili.

Špatný start, Kiss jako dělová koule

I druhý závod s handicapem, kdy si prvních osm jezdců prohodí pořadí, přinesl dramatickou podívanou. Tentokrát s úspěšnou českou tečkou. Lacko v závěru odolal tlaku Maďara Kisse a vystoupal na nejvyšší stupínek.

„Jsem spokojený, povedlo se to," radoval se Lacko, když vystoupil z tahače. Sundal si přilbu a v jeho tváři se zračila víc únava než radost. „V závěru jsem měl štěstí," přiznal.

V cíli byl první o pouhých 65 setin!

close Mistrovství Evropy tahačů na rakouském Red Bull Ringu - snímky jsou ze sobotních závodů. zoom_in

Lacko si v čele vybudoval obrovský náskok, který ale málem prohospodařil. Kiss letěl jako dělová koule. Z třetího místa se probil za vedoucího Lacka a kolo po kolo se na něj dotahoval, v jednu chvíli byl dokonce před Čechem. O triumfu Lacka se rozhodovalo až posledním kolo.

„Měl jsem velký náskok, ale Norbert letěl jak drak a dotáhl mě. V závěru jsme svedli pěkný souboj, když jsme skoro celé poslední kolo jeli vedle sebe. Nakonec jsem vyhrál, za což jsem hrozně rád," byl Lacko spokojený, že po předchozí penalizaci spravil huť.

„Tohle vítězství vzpruží jak mě, tak celý tým," zvolal.

close zoom_in Smolařem závodu byl znovu Vršecký, který neudržel třetí místo po startu a dojel až sedmý.

„Janiec přede mnou měl tragický start a když jsem se mu snažil vyhnout, tak už byl vedle mě Östreich. Janiec to v první zatáčce zacpal tak, stál jsem za ním jak idiot a ostatní mě předjížděli z obou stran," zlobil se Vršecký.

Janiec s Östreichem pak byli penalizováni a díky tomu se roudnický rodák dostal na konečné šesté místo. „Vidím, že auto jede, ale měl jsem smůlu…"

Jablonecký matador Vojtíšek skončil opět bez bodu, když byl po desetisekundové penalizaci klasifikován na předposledním 17. místě.


Mistrovství Evropy tahačů - Red Bull Ring - sobota

1. závod: 1. Albacete (Šp./MAN) 22:09,09, 2. Hahn (Něm./MAN) + 4,9, 3. Kiss (Maď./MAN) + 5,3, … 6. Vršecký (ČR/Buggyra) + 20,4, 7. Lacko (ČR/Renault) + 22,7, Vojtíšek (ČR/MAN) neklasifikován.

2. závod: 1. Lacko 22:22,7 2. Kiss + 0,7, 3. Mäkinen (Fin./MAN) + 1,9, …6. Vršecký + 9,1, 17. Vojtíšek + 1 kolo..

Průběžné pořadí: 1. Albacete 143 bodů, 2. Hahn 139, 3. Östreich (Něm./MAN)  111, 4. Vršecký, 5. Kiss oba 102, …6. Lacko 85, …17. Vojtíšek 2 body.