„Vím, jaká je to dřina, kolik toho musí člověk obětovat, aby byl lepší nejen v ringu. Vím, jak chutná zklamání i úspěch, jak nahlíží veřejnost na tento sport a jaké má náš box v současnosti problémy. Stále však věřím, že opět vychováme úspěšného borce pro mezinárodní ring a rád bych byl u toho," říká Martin Svoboda, mladý trenér boxerského klubu UNI SPORT, který je úzce spjat s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně.

Fotbal, hokej, box

Narodil se v Pardubicích, jako kluk vyzkoušel snad všechny kolektivní sporty, hrál fotbal, dlouhou dobu lední hokej. Když v sedmnácti letech doma oznámil, že chce boxovat, pochvaly se nedočkal. Tento sport měl prostě rodiči zakázaný. Začal tedy tajně.

Po několika měsících se dostavily výsledky a on byl pozván do vrcholového centra reprezentace v Ústí nad Labem. Táta mu tenkrát prý řekl, že má jedinou podmínku, vystudovat vysokou školu, jinak si pro něj přijede. On jeho přání vzal doslova a zvládl obojí. Během sportovní kariéry získal na Fakultě výrobních technologií a managementu titul Ph.D. a v současné době tam pracuje jako odborný asistent.

Během studia denně trénoval, většinou brzy ráno a pozdě večer. O víkendech porážel zkušené soupeře, se lvíčkem na prsou reprezentoval republiku na mezinárodních soutěžích. V pokojíku má spoustu medailí z různých míst, ta nejcennější je z akademického Mistrovství světa v Kazani, kde v roce 2008 vybojoval bronz.

136 vyhraných duelů

Deset let děsil své soky v ringu. Číselná statistika jeho kariéry je moc zajímavá, vyhrál 136 duelů ze 190. Před třemi roky aktivní kariéru skončil a založil sportovní klub. Stal se trenérem a v betonovém bunkru v areálu UJEP osobním příkladem přesvědčuje kluky, že škola a box si vzájemně nekonkurují.

Talentů má kolem sebe dost, což dává tomuto městu naději.

„Všechno je o penězích, ale já hned nepotřebuji pro své kluky velkou halu, vystačíme si s tím, co máme. Ale s rostoucí úrovní mladých sportovců budou potřeba prostředky i na standardní regeneraci, maséra, dopravu. Chci mít pevné základy, postupně realizovat můj i jejich sen. Mám tu skvělého kluka, jmenuje se Miroslav Krupa. Je mu čtrnáct let, boxuje teprve rok, ale letos už vybojoval na Mistrovství republiky školní mládeže a kadetů svou první zlatou medaili. Oba se nyní připravujeme na červencové Mistrovství Evropy v Rusku," říká zkušený sportovec, který má na vizitce Ing. Martin Svoboda, Ph.D.