Program na Mírovém náměstí odstartuje od 10 hodin a jeho součástí bude také dm rodinná míle. V hlavním závodě od 15 hodin půjde o finálové umístění v běžeckém seriálu EuroHeroes. Celou akci pořádá organizace RunCzech, zaštiťuje a spoluorganizuje město Ústí nad Labem a také Ústecký kraj.

Pro města a kraje přináší pořádání oblíbených Mattoni 1/2Maratonů mnohé benefity. Tím nejdůležitějším je propagace zdravého životního stylu a pohybu. A to v době, kdy podle několika studií jsou na tom děti v Česku ve fyzické zdatnosti a pohybové gramotnosti velmi špatně. V Ústí nad Labem se pro ně otevřela dm rodinná míle ve čtyřech vlnách: v té první startují samotné děti, poté celé rodiny v rychlejším tempu, za nimi pomalejší běžci. A jako poslední odstartují běžci, kteří si trasu spíš projdou, rodiny s kočárky či malými dětmi na odrážedlech.

Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.
Ústí? Takovou scenérii nenabízí běžcům žádné jiné město, říká prezident RunCzech

Závod elitní kategorie odstartuje Tomáš Vlach, náměstek primátora Ústí nad Labem. "Znám půlmaraton jako běžec, je to jedna z nejlepších příležitostí pro osobní rekordy, trať je velmi rychlá. Moc se na tu událost těším," dodal Vlach, který se hned po odstartování sám přidá do běžeckého pole.

Ale nejenom o oslavě pohybu je oblíbený půlmaraton. Mattoni 1/2Maraton přináší pozitivní ekonomický dopad pro město a region, podle nezávislé studie se jedná o desítky milionů korun v rámci iniciované spotřeby nebo v multiplikačních tržbách. Se sportovci totiž často přijíždí do Ústí nad Labem také jejich doprovod a o víkendu se tak dají čekat zvýšené tržby oproti průměru. "Rozhodně toto vnímáme, pro celý kraj jde o prestižní událost, která má velký dosah. Těší nás, že přiláká také lidi ze zahraničí," prohlásil Jan Schiller, hejtman Ústeckého kraje.

A dorazit by měl hojný počet atletických fanoušků, protože o víkendu dojde na grandiózní vyvrcholení běžeckého seriálu EuroHeroes. Tu představil RunCzech v roce 2018 ve spolupráci s Evropskou atletikou a letošní ročník je pořádně dramatický. Vždyť o celkové prvenství usilují favorité Sebastian Hendel z Německa, Švéd David Nilsson nebo Polák Tomasz Grycko. V ženské kategorii bojuje o titul Polka Alexandra Lisowska a kartami může zamíchat také domácí Tereza Hrochová. Korunovace letošních šampionů EuroHeroes proběhne na slavnostním ceremoniálu v hotelu Větruše. Cenu předá Marko Vasic, ředitel běžecké sekce Evropské atletické federace. "Bude se jednat o slavnostní vyvrcholení celé letošní sezony. Na závěr si uděláme společnou fotku na krásném místě s výhledem na Ústí nad Labem. Chceme ocenit ty nejlepší běžce a hlavně inspirovat k běhání a atletice další lidi," prohlásil Carlo Capalbo, ředitel organizačního výboru RunCzech.

Ústí bude opět hostit oblíbený půlmaraton
Do Ústí dorazí elitní i amatérští běžci. Půlmaraton uzavře centrum a Střekov

Součásti celého dne bude také SPOLCHEMIE Český pohár v para cyklistice pod záštitou Českého svazu cyklistiky. Pojede se v kategoriích Handbike a tricyklistika. Právě průběh areálem české chemické firmy evropského významu je jedním ze světových unikátů. "Účastníci se mohou proběhnout areálem naší firmy, což je světový unikát. Už dávno nejsme žádným kouřícím městem, do ekologie a modernizací investujeme miliardy korun," upřesnil Jan Charvát, mluvčí Spolechemie.

Záběry bude možné sledovat ve streamovací platformě Pulse.tv, třeba v rámci aplikace RunCzech. Titulárním partnerem 1/2Maratonu Ústí nad Labem je Mattoni, jež přináší pitný režim běžcům na závodech série RunCzech již od roku 1995. Značka Mattoni letos slaví výročí 150 let od svého založení. "Náš zakladatel Heinrich Mattoni, stejně jako všichni závodníci, vynikal svou pílí a vytrvalostí. Právě díky tomu dosáhl s českou minerální vodou mezinárodního úspěchu. I dnešní Mattoni stále hrdě kráčí v jeho šlépějích. Věříme, že i díky tomu budeme přinášet kvalitní pitný režim nejen sportovcům alespoň dalších 150 let," říká Eva Staškrábová, brand manažerka Mattoni.