Po velmi vydařeném představení na Nürburgringu, ve kterém Vršecký s roudnickou Buggyrou porazil mimo jiné dvojici Markus Östreich Norbert Kiss na speciálech MAN, čeká na truckery drsné ruské prostředí a hlavně vysoké teploty.

Vršeckému se však ve Smolensku velice daří. V každém z předchozích tří ročníků překonal hranici 30 bodů za víkend. Na žádném jiném okruhu nemá Vršecký za poslední tři roky tak dobré statistiky.

„Po první polovině šampionátu jsem na tom dobře. Jak ukazuje dosavadní průběh mistrovství, ve srovnání s předchozími sezónami se body dělí mezi větší počet jezdců. Minimálním cílem je udržení pozice nejlepšího jezdce mimo elitní kvarteto MAN," uvedl Vršecký, který je zatím na průběžném čtvrtém místě.

Přestože se zejména jihoevropským šéfům logistik dělají v souvislosti s přesunem do Smolenska mžitky před očima, Vršecký se na okruh těší.

„Jako jezdec a konstruktér v jedné osobě jsem vyhrál hned při ruské premiéře v roce 2010 první super pole. O rok později jsme s Chrisem Levettem slavili ve Smolensku premiérové vítězství v Poháru konstruktérů. A i když to loni nebylo pocitově nic moc, neodjel jsem bez poháru a slušných bodů," vzpomíná Vršecký.

Do Ruska se chystá i další český jezdec Adam Lacko. Člen židovické stáje MKR je po polovině sezony šestý, takže úplně spokojený být nemůže.

„Myslím, že to není úplně nejhorší, ale určitě to není tak, jak jsme si představovali v zimě, když jsme stavěli úplně nová auta," uvedl Lacko, který poslední dva šampionáty byl celkově třetí.

Průběžné pořadí v polovině sezony: 1. Albacete (Šp./MAN) 210 bodů, 2. Hahn (Něm./MAN) 198, 3. Östreich (Něm./MAN) 166, 4. Vršecký (ČR/Buggyra) 152, … 6. Lacko (ČR/Renault) 116, 15. Vojtíšek (ČR/MAN) 7.

Okruh poblíž Smolenska má rád. Podle něj je pěkný a technický, ale ta cesta k němu a z něj je prý strašná. „Jen málokdo si dokáže představit, jak je tragická. Loni, když jsme jeli na závod, viděli jsme asi čtyři smrtelné nehody. To není nic příjemného."

Jablonecký pilot Frankie Vojtíšek si vyjel v Nürburgringu zatím nejvíce bodů za celou sezonu, přestože polovinu závodů v Německu nedokončil. V hlavním nedělním závodě skončil osmý (za ty získal tři body) a v závodu s handicapem startoval tedy z první pozice! A užil si tam svou chvilku slávy. Jako lídr závodu odkroužil prvních pět kol!

Pak ho předjel Maďar Norbert Kiss a Vojtíšek nakonec v šestém kole dojel do boxů a závod nedokončil. „Konečně jsem si pořádně zazávodil a dokázal získat nějaké ty bodíky," usmíval se zkušený jablonecký matador, který je se svým MANem patnáctý a má sedm bodů.

Do Smolenska, stejně jako někteří další jezdci, nakonec kvůli finančně náročné cestě neodjel. V Rusku bude závodit jen 12 aut.