Čtvrtý ročník rodinného běhu Rychtářská 12°km je minulostí. Zúčastnilo se ho tři sta padesát běžců, nejstaršímu bylo úctyhodných 90 let! O běžecký závod v Brné byl mimořádný zájem, pořadatelé hlásili vyprodáno. Kdo přišel na poslední chvíli, měl smůlu, kemp Loděnice praskal ve švech.

Jako první vyběhli na stezku kolem Labe rodiče s dětmi. Po nich dostali šanci školáci a bylo jich tolik, že se rozdělili do skupin. Jedenáctiletým klukům ukázal záda Mikuláš Koblížek, ve stejné kategorii dívek zvítězila Maya Losová.

Starší kategorii 12-15 let ovládli sourozenci. Kluky přímo deklasoval Petr Synáček, který vyhrál i na Miladě a v Trmicích. Barbora Synáčková vyhrála mezi děvčaty. Běžely se také dvoučlenné štafety, tzv. 2Run, kde každý závodní absolvoval šest kilometrů. Zlato nakonec brali Martin Horkulič s kamarádem.

Hlavní závod na 12 kilometrů vyhrál Petr Zuda v čase 40 minut a 41 vteřin. V kategorii žen zvítězila Zuzana Rusínová, jíž časomíra napočítala bez sedmi vteřin 47 minut.

DEVADESÁTILETÝ BĚŽEC

Kromě zápolení o přední příčky však došlo i na zajímavé rekordy. Závodu se zúčastnil také 90 letý Jiří Soukup, z Hradce Králové. „Pokud vím, v mládí měl rád hlavně koně, pak začal běhat a dotáhl to na republikovou legendu. Letos se v Dánsku zúčastnil Mistrovství Evropy veteránů a do Česka přivezl dvě zlaté medaile. Osobně jsem čekal, že vyhraje běh, ale on vyhrál dálku a trojskok. Stále se směje a nedávno ještě jezdil všude na kole. V Hradci ho znají jako otužilce. Prostě úžasný chlap,“ popisoval Jiří Malý, který dorazil na závod na kole z Úštěku. Podél trasy fandili běžcům spousty lidí, mimo jiné Bedřiška Kulhavá, skvělá atletka z Předlic, která znala osobně Emila Zátopka.

Na soupiskách bylo celkem 350 sportovců, část startovného převzala nadace Plamínek naděje. Řada ze závodníků se jistě další víkend zúčastní Ústeckého 1/2Maratonu.

Autor: Miroslav Vlach 
Spoluautor: Daniel Brzák