„Rekord stadionu 21,08 metru, který drží Bulhar Georgi Ivanov, bude určitě v ohrožení. Tajně pomýšlíme i na nejlepší výkon v historii na českém území, který má hodnotu 22,01 metru a drží ho Němec Ulf Timmermann z roku 1987," říká hlavní pořadatel hvězdami nabitého mítinku Miroslav Vachuta a jedním dechem pokračuje: „Pro jistotu jsme prodloužili výseč o jeden a půl metru, jsme připraveni na všechno, dokonce i na světový rekord. Při současné formě Američana Kovacse se může stát cokoliv."

Mistr USA

Právě usměvavý Joe Kovacs, lídr aktuálních světových tabulek, má letos formu jako hrom! Už třikrát poslal kouli přes hranici dvaadvaceti metrů, vyhrál i mistrovství USA. Jeho největším protivníkem by měl být čtyřnásobný mistr světa Christian Cantwell s osobním rekordem 22,51 metru. „Jeho nejlepším letošním výkonem je zatím 21,63 metru, což stačí na třetí místo světových tabulek," říká Vachuta.

Zatímco Kovacs se na severu Čech představí už počtvrté, Cantwell zde zažije premiéru. „Oba mají hodně nabitý program, ve stejném týdnu je čekají závody Diamantové ligy v Lausanne, poté se představí u nás v Ústí a pak na další Diamantové lize v Monaku. Jsme rádi, že jsme se zařadili po bok tak elitních mítinků," neskrývá Vachuta nadšení.

Česká špička

S koulaři, které má na startovní listině, může světovým podnikům více než konkurovat. Vždyť v Ústí nebude chybět ani nejlepší koulař Afriky a účastník finále MS Horacio Cremona či nejlepší čeští koulaři současnosti – Jan Marcell, Tomáš Staněk a překvapivý vítěz MČR Martin Novák. „Jednáme i s Ladislavem Prášilem. Ten zatím neodstartoval letošní sezonu, ale vše nasvědčuje tomu, že by ji mohl zahájit právě u nás," říká pořadatel mítinku.

Závody odstartují na ústeckém Městském stadionu v pondělí 13. července od 15 hodin. „Od tří hodin bude soutěžit mládež, v 16.30 pak přijde na řadu skupina B, ve které se představí širší česká špička a také tři ženy. V 17 hodin je pak na programu slavnostní zahájení s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem," říká Vachuta.

Exhibiční závod

Po zahájení bude následovat exhibiční závod známých ústeckých sportovců v hodu oštěpem na cíl. „Účast mi přislíbil manažer basketbalistů Tomáš Hrubý, oslovili jsme i volejbalisty, florbalisty či americké fotbalisty. Exhibice by se mělo zúčastnit asi deset lidí," prozradil šéf GP Ústí.

Pak už přijde na řadu to nejdůležitější, v 17.30 hodin startuje hlavní závod. Po něm bude k vidění ještě závod světových diskařů. „Zúčastní se ho například pátý muž mistrovství světa Victor Hogan z Jižní Afriky či Kubánec Martinéz, který už hodil přes 67 metrů. Chybět nebude ani česká vycházející hvězdička Marek Bárta, který letos hodil přes šedesát metrů," doplnil pořadatel mítinku. Na tuhle show se zkrátka vyplatí přijít!