Německá cyklistická legenda Hanka Kupfernagelová vyhrála na prestižním mezinárodním etapovém závodu Tour de Feminin pět ročníků, zájem fanoušků dokázaly strhnout i další olympijské medailistky a mistryně světa jako třeba její následovnice Trixi Worracková. slovenská bojovnice Lenka Ilavská nebo před pěti lety obojživelnice a především rychlo bruslařská hvězda Martina Sáblíková.

„Největším esem letošního 32. ročníku bude čtyřnásobná mistryně světa cyklokrosařek Sanne Cantová. Belgická výprava dorazila, stejně jako Francie, včera,“ řekl ředitel pětietaopového podniku Jiří Vích.

Centrem závodu bude od čtvrtka do neděle tradičně Krásná Lípa, ve Šluknovském výběžku se představí 176 závodnic z 29 států. „Přiletí například reprezentantky z Nového Zélandu a USA,“ zmínil vzdálené destinace zkušený organizátor.

Nejlepší českou závodnicí byla minulý rok Nikola Nosková, která v top konkurenci obsadila výborné šesté místo. Rovněž tentokrát se představí české reprezentantky, ukáže se Dukla nebo výběr Mix team.

„Ambice domácích aktérek se špatně odhadují. V minulosti se dokázala prosadit například Jarmila Machačová, ale celkově lze asi říci, že české reprezentantky mohou spíše v jednotlivých etapách překvapit.“

Od triumfu Radky Kynčlové v roce 1988 se formát významné sportovní akce několikrát měnil. Ze tří etap je pět, jelo se i v Německu nebo Polsku. „Tentokrát zásadní novinky nechystáme, vycházíme z loňského formátu, který se nám osvědčil,“ uvedl Vích, s tím že největší starosti mu dělá trať v okolí Lipové a Šluknova, kde probíhá rekonstrukce vozovky: „Ale zásadní problém by to přinést nemělo. Věřím, že vše organizačně zvládneme. Přípravy pár dní před čtvrtečním startem gradují.“

Na závodnice čeká 400 kilometrů ve velmi náročném terénu. Nevyhnou se například obtížnému stoupání na Vápence.

Závod bude odstartován ve čtvrtek 11. července ve 13:20 v Krásné Lípě. Po téměř 120 kilometrech se bude bojovat o prvenství v první etapě ve Varnsdorfu. Očekávaný příjezd bude okolo půl páté odpoledne.

Start druhé etapy je naplánovaný na pátek v Jiříkově.

Třetí etapou je časovka jednotlivkyň na trati Krásná Lípa – Zahrady – Vlčí Hora – Brtníky a zpět. Startuje se v jednominutových intervalech. První závodnice na trasu vystartuje v sobotu v 10:00.

Čtvrtá etapa se jede ve stejný den na okruzích okolo Rumburku.

Poslední etapa začne tradičně v neděli v 10.20 ve Varnsdorfu a po 90,5 kilometrech bude nejlepší závodnice a celková vítězka očekávána hodinu po poledni na náměstí v Krásné Lípě.

Zajímavosti:

První ročník se jel v roce 1988;
Celkem se ujelo 10.478 km ve 144 etapách;
Závod se stal mezinárodním v roce 1992, tedy při pátém ročníku;
V roce 1995 vstoupil závod na území NSR – VIII.ročníkV roce 2003 vstoupil závod na území Polska v XVI.ročníku – jela se časovka z Bogatynie do Sieniawky a zpět v délce 21,2 km;
Nejvzdálenější závodnice byly z Nového Zélandu, Japonska, Austrálie, Brazilie, Kanady, USA, Argentiny, Kolumbie, Kostariky a Mexika;
Celkový počet startujících v dosavadních ročnících je 2.577 závodnic;

Nejvíce etapových výher v historii:
15 etap Kupfernagelövá (Německo)
8 etap Worracková (Německo)
4 etapy Kynčlová (Česko)

Etapové vítězství s mezinárodní účastí se podařilo získat českým závodnicím:
1992 + 1993 Víchová
1995 Pekárková
1996 + 1999 Flašková
2003 + 2006 Kozlíková
2014 Sáblíková