Druhý jmenovaný už sice od léta patří Nymburku, v Ústí nad Labem, kde strávil šest let, na něj ale stále nezapomněli. Ústecké fanoušky proto potěšil závěr minulého týdne, v němž si hráč, jenž dostal během jara také české občanství, poprvé oblékl reprezentační dres, netradičně s číslem 3 místo klasické 20.

Dvacítka se ale u jeho jména v technickém zápise nakonec přeci jen objevila, a to u počtu bodů ve střetnutí proti domácímu Portugalsku. Nový trenér Diego Ocampo, jemuž dělá jednoho z asistentů také současný kouč ústecké Slunety Jan Šotnar, vypustil americké křídlo až do druhého zápasu na turnaji. A nepolapitelný Svejcar se činil: za 20 minut hry trefil tři z pěti trojek, ke 20 bodům přidal ještě tři doskoky, dva zisky a jednu asistenci, a krom nejlepšího střelce Čechů se stal také nejužitečnějším hráčem.

Spencer Svejcar se prodírá do koše Brna během zápasu KNBL v sezóně 2022/2023.
Končí dříč i miláček publika. Ústí je druhým domovem, řekl v emotivním loučení

„Jsem vděčný, že mám příležitost hrát za tento tým po boku dalších skvělých hráčů. Byla to skvělá zkušenost, mohl jsem se učit od nového trenéra a zkušených borců. První body v národním týmu jsou sice skvělé, ale víc jsem si užil další zápas proti Jordánsku, jelikož jsme poprvé vyhráli jako tým, a o tom to celé je,“ líčil nadšený nováček. „Cením si této příležitosti a pokusím se ji co nejlépe využít,“ dodal.

Podobně skvěle se vedlo také děčínskému Matěji Svobodovi. Ten naskočil už do prvního duelu proti Pobřeží Slonoviny (81:97), a premiéru v reprezentaci si osladil rovněž nejlepším střeleckým výkonem Čechů, tedy 15 body.