Ústečtí basketbalisté hostili v 7. kole nejvyšší soutěže královéhradeckého nováčka, kterého udolali po velkém boji 77:67, ačkoliv v poločase prohrávali 41:43. Hostující Královští sokoli přes snahu zůstávají mezi elitou bez jediné výhry poslední. „Urvali jsme vítězství, které je pro nás strašně cenné, hodně jsme ho potřebovali a chceme se od něj odrazit k dalším výhrám,“ prohlásil spokojený ústecký křídelník Filip Šmíd.

Výborný zápas odehrál bývalý reprezentační pivot Pavel Houška, který za 20 bodů, 10 doskoků a tři asistence připsal double – double. Sluneta zlomila odpor soupeře ve druhé půli, kdy zlepšila pohyb, obranu, trojky a vypracovala si rozhodující náskok. Soupeři se v bojovném střetnutí přestalo dařit střelecky, více fauloval a dvoubodový náskok z poločasu na severu Čech ztratil.

„Bylo to hrozně těžké utkání. Vyhráli jsme díky zlepšené obraně ve druhém poločase, protože dostat 43 bodů za první půli od posledního celku tabulky, to je strašně moc. Koncovku jsme si pak už pohlídali,“ řekl ústecký rozehrávač Michal Šotnar, jenž dal minutu a půl před koncem dost důležitý trojkový pokus.

Hosté připsali sedmou prohru v řadě. „Těžko se to hodnotí… Dobře jsme začali, padly nám tam nějaké trojky a vedli jsme snad o deset. Bohužel jsme měli ve třetí a čtvrté čtvrtině ztráty v obraně a odešla nám střelba,“ rozesmutnil hostujícího kouče Ondřeje Peterku fakt, že Sokoli dali za druhých 20 minut jen 24 bodů.

„Jako klíčové bych viděl dvě pasáže. První byla na začátku třetí čtvrtiny, kdy jsme asi čtyři minuty nedokázali dát koš a domácí se chytli, druhá pak ve čtvrté čtvrtině, kdy nám Ústí odskočilo na šest bodů a rázem ho byla plná palubovka a výhru už si pohlídali, ač se nerodila lehce. Mám smíšené pocity, protože jsme konečně snížili počet ztrát ze 17 na 6, soupeře jsme udrželi na 77 bodech, ale bohužel jsme měli katastrofální střelbu z hranice tří bodů i přesto, že první půle byla fantastická. Podle mě jsme mohli zápas zdramatizovat ještě víc, Ústí v závěru prokázalo větší zkušenost a zápas si pohlídalo,"“ dodal.

Ani domácí kouč Antonín Pištěcký ale neměl, i přes výhru, příliš důvodů ke spokojenosti. „Do zápasu, ač se to někomu může někomu zdát překvapivé, nevstoupili špatně, protože Hradec proměňoval spoustu těžkých střel z odskoku, s klaksonem a podobně, naopak nám se nedařilo trefovat otevřené pokusy. Na to se nabalila druhá čtvrtina, kdy jsme si příliš nevěřili, Hradečtí dobře přebírali clony a pro nás první půle nebyla vůbec ideální," hodnotil průběh utkání.

„Při pohledu na výsledek se dá říct, že jsme ve druhé půli kvalitněji bránili, nicméně Hradec měl dost otevřených střel, které ale netrefil. Není to teda ani tak zásluhou zlepšené obrany, jako neúspěšné střelby hostů. My jsme sice rádi za výhru, můžeme si říct, že jsme Hradec udrželi na 67 bodech, ale kdo zápas viděl tak ví, že nás čeká ještě spousta práce,“ dodal střízlivě.

Po utkání se řešila také budoucnost Devante Wallace, kterému končí zkušební doba v ústeckém klubu, podle všeho se ale obě strany dohodly na pokračování. "Situaci ještě dolaďujeme, vypadá to ale, že Devante zůstává," řekl po utkání generální manažer Slunety Tomáš Hrubý.

Basketbal, KNBL, 7. kolo:
Sluneta Ústí n. L. - Královští Sokoli 77:67 (19:19, 41:43, 58:56)
Body Sluneta: Houška 20, Pecka 15, Wallace 11, Šotnar 10, Šmíd 8, Svejcar 7, Wisseh 5, Stevanovič 1.
Nejvíce bodů Hradec Králové: Canda 13, Rikalo 12, Sedmák 11, Pandula a Jiřiček 10.
Trojky: 30/10 - 39/9. TH: 12/9 - 2/2. Doskoky: 44 - 40.