Už to vypadalo, že pohádka basketbalové Slunety končí. Ústí prohrávalo šest a půl minuty před koncem šestého čtvrtfinálového duelu s Pardubicemi 56:71, přesto bude série pokračovat! Velkou zásluhu na tom má také ústecký rozehrávač Michal Šotnar, jenž v poslední minutě odpověděl na trojku Welsche a vynutil si prodloužení, ve kterém třemi dalšími pokusy z tříbodové vzdálenosti dokonal ústecký obrat.

První vlaštovka ale přilétla ještě o kousek dřív. Ústí dřelo, ovšem ztrátu na Pardubice se mu stále nedařilo dostat pod šest bodů. "Rozhodl jsem se, že musím tým nějak vybláznit. Hrát na hranici faulů, vyhecovat spoluhráče i diváky," líčil po utkání Šotnar.

"Bylo potřeba probudit tým, který už možná obratu v době, kdy jsme prohrávali o 15 bodů v poslední čtvrtině, příliš nevěřil. Najednou začala žít lavička, diváci, začali jsme makat v obraně a to byl klíč k úspěchu," popisoval chvíle, kdy se Ústí začalo drápat z propasti.

Sporný zisk míče, po němž v nepřehledné situaci sudí pískli Šotnarovi přestupek proti pravidlům, halu nažhavil, chvíli na to odpískali přísný faul Singletarymu a hala bouřila. "Zrovna v tomto případě jsem do míče asi kopnul nohou, takže to pískli správně, nicméně to splnilo účel, hala bouřila a nás to nakoplo," řekl ústecký rozehrávač.

Trojku trefil Robinson, přidali se i další, ukázkový blok na Kohouta si přichystal Pecka. Sluneta v ohlušující atmosféře srovnala krok na 73:73, jenže minutu před koncem ukázal zkušenost z NBA Welsch a přesnou trojkou zchladil domácí oheň.

Na chvíli. Už za 12 sekund mu stejnou mincí odpověděl Šotnar, Ústí ubránilo poslední útok Pardubic a šlo se do prodloužení. Trémou 25 letý dirigent hry určitě netrpí. "Mám rád takovéhle koncovky a nebojím se to vzít na sebe." Prodloužení už patřilo výhradně jemu. Jedna trojka, druhá, třetí! "Víceméně to vyplynulo ze hry. Byly to sice střely přes obránce, ale soupeř skvěle bránil a my příliš otevřených střel neměli."

Devět z dvanácti bodů zařídil právě blonďatý štírek. Jenže Pardubice ztrátu stáhly a znovu dostaly možnost posledního útoku. "Fantastickou práci odvedli Filip Šmíd a Donald Robinson, kteří Spearmana vůbec nepustili k zakončení," vysekl nesobecky poklonu svým spoluhráčům, ačkoliv mužem zápasu byl vyhlášen právě on.

Ústí tak dokázalo téměř nemožné a ve středu si v přímém přenosu ČT Sport zahraje o místenku v semifinále. "Myslím, že všichni jsme chtěli otočit zápas, jen dlouho nikdo nevěděl jak. Bylo to o tom jednom momentu, který nás vybláznil," doplnil autor 16 ústeckých bodů.

Podle něj si Ústí na Pardubice věří a v posledním duelu má velkou šanci postoupit. "Asi jsme úplně nečekali, že to bude na sedm zápasů, ale Pardubic jsme se nebáli. Chtěli jsme je do play-off, protože na ně umíme, zatímco oni na nás ne," připomněl Šotnar letošní bilanci, kterou má Ústí s Beksou vyrovnanou 4:4.

"Oni stále tvrdí, že pod žádným tlakem nejsou, já si ale myslím, že to není pravda. My se před pár týdny trápili s Jindřichovým Hradcem, Brnem, prohráli jsme na USK.. Po zisku sedmého místa z nás tlak spadl a teď hrajeme úplně jinak," přidal závěrečné postřehy.

"Víme, že nemáme co ztratit a myslím, že momentálně předvádíme nejlepší basket v sezóně. Všichni hráči si ohromně věří a pokud bychom postoupili, byla by to fantazie. Do rozhodující bitvy půjdeme s tím, že chceme přivézt do Ústí postup," uzavřel namotivovaně.

Pokud se senzace Slunetě podaří, postaví se dalšímu kolosu, několikanásobnému mistrovi z Nymburka. I případná série o bronz by ale byla fantastickým úspěchem. Dopíší svěřenci Antonína Pištěckého do své pohádky šťastný happy end?