Červeným písmem mají 10. červenec v kalendáři označen nejen příznivci atletiky. Rekord mítinku, který drží za výkon 21,76 nigerijský koulař Stephen Mozia, by mu z držení rád vyrval i Tomáš Staněk, obhájce vítězství. Otřásat se vedle ústeckého maxima mají i světové tabulky.
 
„Vůbec bych se nebál Velkou cenu nazvat soubojem šampionů. Historicky tady máme nejlepší účast a každý z dvanácti účastníků se pyšní medailí z velkých akcí. Přijedou mistři světa, Evropy, hrdinové z olympijských her,“ řekl organizátor hodně populární akce Miroslav Vachuta.
 
Teď je těžké odhadnout, jaký výkon bude na triumf stačit. „Startovní pole je nabité, podle jmen i výkonů by rekord mohl být skutečně překonán!“
 
Na severu Čech se představí dvojnásobný halový mistr světa Ryan Whiting z USA i jeho hvězdný krajan Darrel Hill. Právě loňský vítěz celé Diamantové ligy a aktuální americký šampion nahradil Kovacse, který se do Evropy vůbec nevydal.
 

Poprvé dorazí evropští šampioni Polák Konrad Bukowiecki a Srb Asmir Kolašinac i nejlepší africký koulař Franc Elemba z Konga. „Podařilo se nám sehnat jména, o která jsme se pokoušeli už několik let,“ přiznal v rozhovoru pro Deník předseda ústeckého atletického klubu.
 
Američané Ryan Whiting a Darrel Hill přicestovali do Ústí nad Labem hned po startu na Diamantové lize v Lausanne.
„Přijeli rovnou ze Švýcarska, jsou tady od pátku a pobyt si užívají. Seznamují se s prostředím a mají za sebou i tréninkové jednotky,“ upřesnil Vachuta a jedním dechem dodal: „Vypadá, že mají formu. Sám jsem zvědavý, jak si v jejich konkurenci povede Tomáš Staněk.“
 
V historii mítinku, který má 14. ročník, vyhráli Američané dvakrát. V roce 2011 Russel Winger a o tři roky později Christian Cantwell. 
 
„V Lausanne se mi celkem dařilo, když jsem hodil těsně pod jednadvacet metrů, forma jde očividně nahoru. Rád bych na Velké ceně Ústí letos poprvé překonal 21 metrů a bojoval o vítězství. V Česku jsem počtvrté, dvakrát jsem házel v Ostravě a jednou v Praze,“ prozradil pro web AC Ústí nad Labem dvojnásobný mistr světa Ryan Whiting.

Dobře se cítí i největší česká naděje Tomáš Staněk. V Lausanne, kde zvítězil mistr světa Tomas Walsh z Nového Zélandu (21,92), zůstal jen o centimetr pod hranicí 21 metrů a obsadil páté místo. Podobně jako při předchozím startu v Diamantové lize v Oslu. „Nemělo to ten drajv jako třeba na Tretře, v konci to bylo pomalé. Ale body beru, do finále budou důležité,“ řekl český koulař.
 
Český trojlístek vedle něj doplní bronzový z halového mistrovství Evropy Ladislav Prášil a olomoucký koulař Martin Novák. „Prášil bojuje se zraněním, ale pořád je to velké jméno. Oba se tady pokusí splnit limit pro evropský šampionát v Berlíně. Ten áčkový je 19,90,“ dodal Vachuta.

TOP VÝKONY V ÚSTÍ:
Stephen Mozia (Nigérie) ⋌21,76
Tomáš Staněk (ČR) ⋌21,38
Georgi Ivanov (Bulharsko) ⋌21,09
Tsanko Arnaudov (Portugalsko) ⋌21,06
Ladislav Prášil (ČR) ⋌21,01
Jan Marcell (ČR) ⋌20,93
Joe Kovacs (USA) ⋌20,89
Christian Cantwell (USA) ⋌20,85
Russel Winger (USA) ⋌20,76
Pavel Lyzhyn (Bělorusko) ⋌20,75