Navázal tak na tři roky „starý" triumf z italského Terni, kde kraloval evropským kadetům.

PŘEPSAL HISTORII

Pro Polanského je prvenství o to cennější, že ho vybojoval v domácím prostředí. Soutěž nejlepších juniorů starého kontinentu navíc vyhrál s neuvěřitelnou bilancí devíti vítězství a žádné porážky, což se dosud nikomu v historii juniorského turnaje TOP 10 nepovedlo!

„Před turnajem jsem pomýšlel na vítězství, ale že se mi to podaří bez jediné porážky, to by mě opravdu nenapadlo. Byl to nesmírně těžký turnaj, vítězství v něm si nesmírně cením. Je to určitě jeden z největších úspěchů v mé kariéře," radoval se Polanský, který jako první stolní tenista v samostatné ČR vyhrál po triumfu mezi kadety i juniorskou kategorii.

Osmnáctiletý svěřenec trenéra Josefa Brauna v Praze potvrdil roli turnajové jedničky. Jeho hra získávala zápas od zápasu na jistotě, až nakonec porazil všech devět svých soupeřů.

SILNÝ RUMUN TRÁPIL

„První den byl docela klidný, měl jsem na úvod relativně slabší soupeře. V sobotu a v neděli přišly zápasy, ve kterých už šlo o všechno. Nejtěžším pro mě bylo utkání s Rumunem Raresem Siposem. Nakonec to byl z mého pohledu i nejhezčí zápas. On hrál fantasticky a byl velmi blízko výhře. Proto jsem moc rád, že i přes to všechno jsem ho porazil. Byl to pro mě test psychické odolnosti. Vítězství nad ním mě dostalo psychicky nahoru, což se projevilo v dalším průběhu turnaje," popsal důležitý moment na cestě za titulem.

Ve famózní formě hrající Polanský měl již dvě kola před koncem prvenství v turnaji v kapse. V závěrečném utkání smetl Francouze Seyfrieda 4:0 a potvrdil, že si z německého Saarbrückenu, kde od léta působí, přivezl herní pohodu.

„Cítím se bezvadně. Měl jsem skvělou přípravu. Trénink v Německu je mnohem kvalitnější, než jaký jsem měl v českých podmínkách. Jsem jistější za stolem, cítím, že se zlepšuji. Je vidět, že mě působení v Německu posouvá správným směrem," pochvaluje si výraznou životní změnu.

NADŠENÁ MAMINKA

V hledišti pražské haly ústeckého odchovance hlasitě povzbuzovali jeho rodiče, přátelé, kamarádi a bývalí spoluhráči z klubu. „Moc mi to pomohlo. Vytvořili výbornou atmosféru, hrálo se mi dobře," ocenil Polanský přízeň svých blízkých.

Mezi diváky nechyběla ani jeho maminka Jana, která nejlepšího českého juniora ke stolnímu tenisu přivedla: „Mám ohromnou radost. Tomáš skvěle zakončil své působení v juniorské kategorii a potvrdil, že patří mezi nejlepší Evropany. Turnaj mu vyšel bezvadně," chválila svého syna.

Tomáš Polanský si od vrcholných akcí dlouho neodpočine. Již za čtrnáct dní ho čeká start na ME dospělých v Budapešti, a v listopadu pak definitivní rozlučka s juniorskou kategorií na MS, které letos hostí exotická Jihoafrická republika.

František Zálewský