Mimořádný závod, který tu ještě nebyl, se teprve chystá, ale bude to bomba. Vyznačeny budou tři trasy (100, 50, 25 kilometrů) a ještě se sportovci podívají na tři rozhledny.

Start bude v Libouchci na fotbalovém hřišti a účastníci se krátce seznámí s výhledem z teplické Komáří vížky, Děčínského Sněžníku a ústecké Erbenky.

S nápadem přišel učitel Honza Adamec a jeho kamarád Martin Plšek.

Předpokládám, že pár sportů jste si vyzkoušeli, když chcete absolvovat stovku?
Honza: Oba jsme lezli po skalách, vyzkoušeli jsme si vytrvalostní cyklistiku, momentálně tak trochu běháme pro pohodu a kondičku. Oba máme rodinu a volný čas se musí plánovat. Výhodou je, že manželky nejsou sporákové buchty a sport mají také rády. Já jsem si už krosovou stovku vyzkoušel a vím, jak to bolí. Tuhle trať jsem si také zaběhl s kamerou v ruce, abych věděl, co závodníky čeká. Bylo to 24. dubna a na Komárce byl ještě sníh. Čas není nikterak závratný, dal jsem to za 13 hodin. Startovní číslo na těle tentokrát mít nebudeme, je to poměrně složitá akce, tak budeme plnit úkoly sportovního dohledu.

Krátkých krosových závodů je v okolí poměrně dost, ale proč zrovna ultramaraton?
Martin: Když se podíváte na kalendář republikových akcí podobného charakteru zjistíte, že snad každé větší město pořádá padesátku v kopcích, aby místním i přespolním nabídlo krásu volné přírody. Nemluvím nyní o závodech v ulicích, těch je také dost. My máme co ukazovat. Krušné hory, České středohoří a Labské pískovce. Když se to propojí, je z toho stovka. Samozřejmě, že to už není pro začátečníky, ale pamětní medaile budou skutečně originální. Je to první ročník, tak uvidíme, jaký bude zájem. Hlavně aby vyšlo počasí!

Můžete stručně charakterizovat celou akci?
Honza: Připraveny budou tři základní trasy, výchozím bodem je Libouchec. Ta nejdelší měří 100 km a propojí tři rozhledny (Komáří vížku, Sněžník, Erbenovu vyhlídku). Start je v sobotu 28. května v 4.00 ráno, na doběh jsme stanovili limit dvaceti hodin, startovné je 555 (750) korun. Padesátkáři vyráží na trať v 9.00, startovné je 444 (650) korun. Pětadvacítka bude mít nejpočetnější účast, výstřel zazní v 11.00, startovné je 222 (350) korun. Zázemí pro sportovce bude v místní víceúčelové hale v Libouchci, sprchy, možnost převlečení, regenerace, porada s příbuznými, kontrola dětí. Trasy budou značeny růžovými šipkami ve folii, každý účastník obdrží mapku a kontrolní čip. Občerstvení bude zajištěno na šesti místech (Telnice, Komáří vížka, Libouchec, Neznabohy, Erbenka, Tisá, Sněžník), nasazeno bude čtrnáct dobrovolníků. Každý běžec už ví, co si vezme sebou na trať, někdo běhá na rozinky, mně pomáhá pivo. Samozřejmě, že budou určeny věkové kategorie, pamětní trika obdrží pouze předem ohlášení borci. Prozatím máme na seznamu padesát vytrvalců, tři jsou ze zahraničí.

Máte připravený nějaký doprovodný program?
Martin: Pro předškoláky bude připraven běžecký závod na hřišti, začíná v 10.00 hod. Hladové diváky určitě zaujme grilování, stánek s pivním mokem nebude chybět. Pokud bude dobré počasí mohou si přespolní prohlédnout golfové hřiště, nebo obdivovat koníky. Místní zámek asi bude zavřený, ale do skalního města je to kousek.