Ústí n. L. – Dva životní úspěchy zaznamenal Michael Měchura během jediného týdne v Rakousku. Dvacetiletý fourcrossař nejdřív oslavil v Leogangu premiérové vítězství v kariéře ve světové túře, víkend na to obhájil na stejném místě titul vicemistra světa.

„Sezonu jsem zakončil úspěšně a navíc jsem zvládnul odmaturovat, takže teď už budu mít vegáč," pousmál se Měchura po návratu do Ústí.

Za další stříbro je rád, už se ho ale tak trochu nabažil. Talentovaný biker věří, že do třetice už vybojuje světový titul. „Budu se snažit, abych příště získal zlatou medaili a duhový dres byl můj."

Až do finále jste vždy postupoval z prvního místa, nejdůležitější jízda vám ale už tolik nevyšla. Nejste trochu zklamaný?
Snažil jsem se získat zlato, to byl můj cíl. Nemůžu říct, že jsem zklamaný, je to skvělý výsledek a jsem rád, že jsem to stříbro obhájil. Hodně lidí mi říkalo, že jsem měl loni štěstí, tak jsem rád, že jsem to dokázal znovu. Doufám, že jsem je přesvědčil, že na to mám.

O titul vás nejspíš připravila kolize s krajanem Slavíkem krátce po startu, po které jste přišel o vedení…
To k tomu patří. Snažil jsem se do toho dát úplně všechno. Bohužel jsme měli s Tomášem kolizi a to byl zlomový moment. Atakoval mě zezadu, ale na štěstí jsem nespadnul z kola. Měl jsem nacvaklou nohu a jen jsem se sklouznul po boku.  Moc času mě to nestálo, takže jsem ještě stihl dojet na druhém místě.

Rozebíral jste po závodě ten inkriminovaný moment se Slavíkem?
S nikým jsem to nekonzultoval. Prostě jsem to přijal a už se za tím nechci ohlížet.

Přesto i stříbro je důvodem k oslavě. Jaká byla afterparty?
S klukama jsme to pořádně zapili. Byl tam i samotný mistr světa Joost Wichman, pro kterého to byl poslední závod v kariéře, takže to bylo velký.

Veteráni postupně vyklízejí místa, takže světový trůn by brzo mohl patřit třeba vám, co?
Doufám. Jsem mladý a doufám, že to na mě čeká. Půjdu si za tím, je to můj cíl.

Co na vaše úspěchy říká starší bratr Lukáš, který také závodí?
Brácha mě podporuje, hodně mi pomohl. Určitě je na mě pyšný. Jsem rád, že to naše jméno tam pořád je.

Svého bratra jste už předčil. Nebudete si ho teď dobírat?
Vůbec ne. Brácha dokázal své a ještě toho má dost před sebou. Teď se snaží dostat na olympiádu a to je velké sousto. Snad se mu to podaří.

Vy nemáte v plánu přesedlat z fourcrossu na bikros a pokusit se dostat na olympiádu?
Olympiáda je lákavá, ale bikros je úplně jiný sport, takže to nejde skloubit s fourcrossem. Na fourcross mám větší talent, ale uvidím, jak to bude, protože není jasné, jestli bude 4X ProTour pokračovat. Zaslechl jsem, že UCI už nechce podporovat fourcross a příští rok by nemuselo být ani mistrovství světa. Takže teď vůbec nevím, co se bude dít.