"Na koho jsem šáhl, z toho byl šampion," říká s úsměvem legendární silák Zdeněk Fanda, jenž v minulých dnech oslavil jubilejní 70. narozeniny. Sportu se ikona ústeckého Sokolu věnuje dál, kondici si udržuje.

Sám, jako aktivní závodník a jeden z duchovních otců silového trojboje, udělal řadu rekordů.

"Když jich bylo šestnáct, přestal jsem to počítat. Pamatuji si na tituly na pražském Střeleckém ostrově nebo v Bánské Bystrici, škoda, že jsem se kvůli zdravotním problémům nemohl na závěr ukázat na závodech doma v Ústí nad Labem. Je se ale za čím ohlížet. Projel jsem celý svět, cestoval i za totáče. Lítali jsme Ameriku, Kanadu, byl jsem třeba i na hokeji v Montrealu. Později jsem se začal věnovat trénování. Moje krédo znělo: Nic není zadarmo. Vím, že to se mnou nebylo jednoduché. Bylo náročné se mnou vydržet, ale silový trojboj byl pro mě a je styl. Postavil jsem si na něm celý život. Teď je pro mě nejdůležitější zdraví a rodina, lidé, které mám kolem sebe," má dnes jasno.

Fabiana Bytyqi a Tina Ruprecht v berlínském titulovém utkání. Foto: facebook/Lukáš Konečný
Bytyqi berlínskou obhajobu nezvládla. Pás světové šampionky po boji ztratila

Fanta je podepsán pod úspěchy řady elitních závodníků. Mezi jeho hlavní koně patřil například mistr světa z Atlanty Martin Košnar. I on je majitelem několika titulů.

"Do Ústí nad Labem jsem přišel jako student, vůbec nikoho jsem neznal a Zdeněk se mě ujal a seznámil s lidmi, kteří mně tady pomohli ke studiu, práci, kterou jako ředitel školy v Předlicích dělám dodnes, i samozřejmě k trénování. Udělal ze mě to, co dneska jsem. Jsme prakticky v denním kontaktu, vidíme se jednou dvakrát týdně a společně si trénujeme. Co bych mu popřál? Nejdůležitější je samozřejmě zdraví," vzkazuje Košnar.

Slovan Ústí - Kobra Praha, 2. liga 2023/2024
Slovan to dokázal! V souhře s ostatními výsledky si zajistil play-off

Podobné přání přejí oslavenci kulatého jubilea například Roman Pal, Petr Šulc, Ota Drudik, Jan Kalinič, Jan Fišer, Jiří Dušek a Jan Vajčnar.