Na vrchol třítýdenní cyklisté dřiny se vyplatilo zavítat. „Trať byla při výjezdu na Alpe de Huez obsypaná fanoušky, odhaduji, že jich tam stálo podél výjezdu tak tři čtvrtě milionu ," prozradil Jan Vácha. A takový počet lidí se musel po skončení akce spořádaně přesunout zase zpět do údolí. „Takovou masu cyklistů jsem nikdy předtím neviděl. Přesto to díky skvělé organizaci bylo možné," chválil Vácha.

Na vlastní oči tak mohl se svými kamarády sledovat strhující souboj Chrise Frooma a Naira Quintany o žlutý trikot pro nejlepšího závodníka Staré dámy.

„Byli jsme v posledním kilometru v cíli, předtím jsme etapu sledovali na velkoplošné televizi. Ještě před cyklisty projely tratí reklamní vozy, které rozdávaly fanouškům reklamní předměty svých firem. Vyrazit jsme museli už brzy ráno, aby byla šance se na místo dostat, potom už to policie uzavře a nikoho na kopec nepustí. Autem to až nahoru nejde, člověk musí na kole nebo po svých," popisoval Jan Vácha.

Velký zážitek

Na každém kroku byla možnost vyhodit odpadky, po ukončení závodu probíhal velký úklid, to vše patří k největší cyklistické akci, kterou sleduje celá planeta. „Byl to velký zážitek, fanoušci tady závodem žijí. Jet se podívat na Tour všem doporučuji, je to stejné jako jít na koncert nebo si doma pustit muziku," pokračoval ve vyprávění amatérský cyklista Vácha.

A komu fandil při 102. ročníku závodu? „Jednoznačně Contadorovi, aby zvládl double s Girem, což se mu nakonec nepodařilo. V souboji na čele závodu jsem přál Quintanovi, byl to až do konce zajímavý duel," liboval si Jan Vácha. Stranou zájmu nezůstali ani čeští profesionálové, kterých se na akci představilo rekordní množství – čtyři.

„König s Kreuzigerem pracovali pro lídry svých týmů. velký pokrok udělal Jan Bárta, který není vrchař, ale hodně se zlepšil. Zdeněk Štybar vyhrál etapu. V Alpách bylo pořád na co koukat, kopce jsou dlouhé a těžké, na Huezu, který je legendou Tour to byl neskutečný mumraj. Pokud bude šance, rád bych se přijel podívat znovu," uzavřel Vácha.