V těžké době, kterou nejen pro sport představuje pandemie koronaviru, musí i veslaři improvizovat. Pokud to situace dovolí, někteří trénují na trenažerech v domácích podmínkách. To je i případ členů VK Paprsek Ústí nad Labem, sdružujícím handicapované veslaře, kde svým svěřencům rozvezl ve spolupráci s rodiči trenažery až domů kouč a předseda oddílu Petr Janák. Jindřich Bartoň a Václav Bulánek i díky tomu získali na víkendovém virtuálním mistrovství České republiky zlatou medaili ve svých kategoriích.

Ústecký veslařský klub Paprsek patří co se počtu handicapovaných veslařů týče mezi republikovou špičku. "Máme jednu z nejsilnějších a největších základen v Čechách, ve zbývajících oddílech se tito sportovci počítají spíše na jednotky," říká předseda oddílu Petr Janák. "Jsme jedni z mála, kteří se svými svěřenci závodí i v létě na vodě," dodává s tím, že v některých klubech jezdí handicapovaní závodníci pouze na trenažérech. "Závody na vodě jsou totiž daleko složitější, jsou také potřeba speciální lodě a vesla."

Bartoň zajel na dvoukilometrové trati čas 7:59,5. Výkon těsně pod osm minut stačil nejen na republikové prvenství, ale také na nový český rekord v kategorii mentálně handicapovaných. "Nejen pro náš klub ale i pro naše sportovce je to skvělý úspěch. I další naši závodníci si vedli výborně, kategorii tělesně handicapovaných ovládl Václav Bulánek, ani Míla Malý a Karel Volek se za podaný výkon nemusí stydět. Všichni dokázali, že i handicapovaní podávají perfektní sportovní výkony," líčil spokojený Janák, který věří, že někteří jeho svěřenci by se mohli probojovat i na domácí mistrovství světa, které budou v roce 2022 hostit Račice.

Ve veslařském sportu totiž závodí zdraví i handicapovaní sportovci na stejném šampionátu, byť každý ve své kategorii. "Celé zimní trenažérové veslování odpadlo, ale snaha závodit pomohla na svět nápadu uspořádat republikové mistrovství alespoň virtuálně," ozřejmil detaily akce trenér ústeckých medailistů. "Když se trenažer nevešel do bytu, postačil třeba i sklep, i tam se dá trénovat," vylíčil úskalí, která museli jeho svěřenci překonat.

Během mistrovství, kterého se zúčastnilo 335 závodníků z České republiky, Slovenska i jedna závodnice z Francie, pak startovali všichni přihlášení ve svůj daný čas z izolace ve svých domovech. Každá kategorie se skládala z jedné či více jízd, maximem pro každý závod bylo 25 závodníků. Počítačový program následně po dojetí sestavil kompletní pořadí pro každou kategorii.

Během veslování na trenažerech jezdí všichni závodníci jednotnou vzdálenost 2 km. Stejně tak tomu bylo i během uplynulého šampionátu, kterého se účastnili nejen handicapovaní, ale i kategorie zdravých sportovců od dorostenců až po veterány. "Bylo jich trochu méně, než v běžném období, protože k trenažeru se během současných opatření nedostal každý," přiblížil předseda VK Paprsek Ústí nad Labem Petr Janák. Společný šampionát zdravých a handicapovaných veslařů je běžný. "Je to tak i během závodů na vodě. Kategorie jsou pochopitelně rozdělené, ale všichni veslaři se účastní jedné společné akce. Zdraví navíc handicapovaným pomáhají, čímž se poznávají."