Potom několik let hrála tenis, už to vypadalo, že antuka jí bude slušet. Dalším sportem byl triatlon. Vždycky když se rozjela k parádním výkonům, ozvaly se zdravotní problémy.

Pátá operace pomohla

Ucho jí dělalo starosti, až pátá operace ji uklidnila. Jednou před vyšetřením v čekárně maminka objevila inzerát, nabízející dívkám sportovní šerm. Zašla na trénink a rozhodla se správně. K vytrvalosti a zdravé ctižádosti přidala rychlost a taktiku. To jí bylo devět let. Jmenuje se Valentýna Kománková a titul mistra republiky v kategorii mladší žákyně získala v roce 2013.

„V každém sportu, co jsem zkusila, jsem myslela na bednu. Prostě chci vyhrávat," říká Valentýna.

„Trenér Štefan Balkó je náročný, zkušený, někdy mi i pěkně vynadá, ale vždycky je spravedlivý. Po dlouhé přípravě jsem obsadila na prvním turnaji osmé místo a sama sobě jsem si řekla, že to dokážu. Zlatý pohár jsem vybojovala v Bělé pod Bezdězem, když mi bylo deset let," vysvětluje šikovná školačka.

Sporná výhoda leváků

Říká se, že leváci v tomto sportu mají určitou výhodu, trenér nesouhlasí. Tvrdí, že rozhodující je technika, odvaha útočit a psychická vyrovnanost získaná praxí. V loňském roce se opět probojovala na republiku, kde obsadila třetí místo.

Dvakrát si vyzkoušela velký mezinárodní turnaj v Polsku, sportovním vzorem je pro ni zlatý pětibojař David Svoboda.

„Letos jsem postoupila do kategorie starších žákyň a vyzkoušela jsem si turnaj juniorek a kadetek. V žádném případě to nebyl propadák, ale pořádná dřina. Chtěla bych jednou naplnit tajné sny mého trenéra a vybojovat velkou medaili někde v zahraničí. Nemusí to být zrovna olympijské hry, stačí třeba Evropa," říká talentovaná šermířka a myslí to vážně.

V lednu jí bylo čtrnáct let a za svými sny si stojí.