Ústečané byli blízko senzace, teď jsou na pokraji vyřazení. Nad favoritem vedli 2:1 na zápasy, jenže pak přišel zlom a po pátém utkání je dělí jediná prohra od konce sezony. Ten budou odvracet v neděli na domácí palubovce.

„Pardubice se poprvé v sérii ujímají vedení, v neděli se vrací série k nám do Ústí a my uděláme všechno pro to, abychom se sem ještě jednou vrátili," burcoval ústecký trenér Antonín Pištěcký.

Pardubice ve čtvrteční bitvě vyhrály 99:82 a vypracovaly si první mečbol. Bylo to poprvé, co jeden z týmů ovládl dvě utkání v řadě. „Lidi si mysleli, že tahle série bude jednoduchá, ale to není. Nechali jsme se zaskočit v prvním utkání a pak jsme tahali za kratší konec. Zlom nastal ve čtvrtém utkání, které jsme v Ústí zvládli,“ řekl Jiří Welsch, opora Pardubic. „Potřebovali jsme se dostat z defenzivní pozice a dneska se nám to povedlo. Odehráli jsme dobrý ofenzivní zápas a to rozhodlo,“ radoval se.

Severočeši ve čtvrtek odehráli nejhorší zápas série. „Dneska nám to nevyšlo v obraně. Bez obrany to nejde, dostat 99 bodů je hrozně moc,“ kroutil hlavou pivot Stanislav Votroubek.

„Bohužel, to, o čem se bavíme celou sérii - obranné doskoky - se nám dneska naprosto vymklo z rukou. Domácí měli 93 střel, je to neuvěřitelné, asi nikdy jsem to nezažil. I kdybychom se rozkrájeli, tak s tím nic neuděláme, tam je potřeba hledat začátek i konec zápasu," řekl kouč Pištěcký.

„V příštím utkání musíme zlepšit obranu a bojovat, ještě není konec. Chceme sérii vrátit do Pardubic,“ zvolal bojovně matador Votroubek.

Pardubice odpáraly Slunetu ve druhé polovině, kterou vyhrály 50:36. „První poločas se nám střelecky nedařilo, ale pak už jsme začali dávat,“ pochvaloval si další veterán Welsch.

Pandy v úvodu znovu deptaly kandidáta na finále palbou z dálky, za prvních čtvrtku trefily hned pět trojek. Po změně stran však Beksa zahájila velkolepě. Za tři a čtvrt minuty upletla šňůru 13:2 a poprvé v sérii se ujala dvojciferného vedení. V posledním kvartálu si pak vytvořila až dvacetibodový náskok. A nakonec nechybělo mnoho ke stovce v ústeckém koši.

Čtvrtfinále – 5. zápas:

BK JIP Pardubice – Sluneta Ústí nad Labem 99:82 (25:28, 49:46, 77:67)

Body: Švrdlík a Pandula po 18, Welsch 12, Kohout 11, Nečas a Půlpán po 10, Potoček, Kent po 8, Spearman 4 – Robinson 29, Singletary 11, Votroubek, Šmíd a Pecka po 10, Treadwell 7, Svejcar 3, Šteffel 2
Fauly: 26:21. Trestné hody: 23/17 – 31/24. Trojky: 4:10. Doskoky: 57:36
Rozhodčí: Vyklický, Vondráček, Hošek

Stav série: 3:2

Příští utkání se hraje v neděli 22. dubna od 18 hodin v Ústí nad Labem.