To je nejlepší umístění v historii! Klub od Labe se zařadil mezi top týmy díky přispění Američanů, vedení se ale zaměřuje na práci s mládeží, aby v budoucnu mohli převzít vůdčí roli vlastní odchovanci. Tohle je filozofie, kterou se chce vést generální manažer Tomáš Hrubý.

„Ano, to je pro nás vize, kterou se chce klub ubírat," potvrdil Hrubý v exkluzivním rozhovoru pro Deník. „Investujeme obrovské peníze do naší mládeže, a to, že v budoucnu budeme sahat do vlastních řad a nejvyšší basketbalovou soutěž budeme hrát s čtyřmi pěti odchovanci, to je náš cíl!"

Letos se vám podařilo zopakovat historicky nejúspěšnější sezonu a oproti loňsku jste navíc přidali nástavbu v podobě vyhraného utkání ve čtvrtfinále. Pro klub to tedy byla další snová sezona, co?
Určitě! Byla to povedená sezona, kdy jsme potvrdili 6. místo z minulé sezony a ještě přidali ono zmíněné vyhrané domácí utkání v play off sérii s Prostějovem. Podařila se nám několikrát vyprodat hala, lidi v Ústí nad Labem se naučili chodit na basket, takže minulá sezona=úspěch.

Co budoucnost, jaké máte vize a plány? Udržet se v tuzemské špičce bude nesmírně náročné…
Vždy jdeme do sezony s cílem co nejlepšího výsledku! Bude těžké obhájit opět šesté místo, ale uděláme pro to maximum. Do nadcházející sezony jdeme s cílem opět se dostat do play off a pokud možno se v prvním kole vyhnout Nymburku.

Jaký rozpočet je potřeba na to, abyste dál důstojně reprezentovali klub a město Ústí? Laťku teď držíte hodně vysoko…
Konkrétně o rozpočtu mluvit nebudu, ale je pravda, že po finanční stránce je to čím dál složitější, jelikož nároky na basket, jaký SLUNETA předvádí, v podobě diváků a vlastně široké veřejnosti, jak v Ústí tak celkově v celé republice, rostou s umístěním a vyhranými zápasy. My se samozřejmě budeme snažit vysoce postavenou laťku udržet. Ale základní věc je, že nejde pouze o A tým hrající nejvyšší soutěž, ale jde hlavně o mládež. Je potřeba si uvědomit, že členská základna našeho klubu se obrovsky rozrůstá z důvodů skvělé práce s mládeží, a to něco stojí. Jen pro příklad v sezoně 2009/2010 náš klub měl 120 členů a k dnešnímu dni máme 605 členů!

Jak tedy finančně náročné udržet takto dobře fungující a rozrůstající se klub je?
Je to opravdu složité. Po jisté době temna, po tom, co do basketbalu vstoupil pan Bína a společnost SLUNETA v roce 2008, se basketbal pouze a díky němu vyhrabal z dluhů a nastavila se zde jasně daná pravidla pro chod klubu, určila se vize, a to práce s mládeží a předvádění kvalitního basketbalu v nejvyšší soutěži s tím, že to lidi v Ústí nad Labem bude bavit. To vše se plní do posledního slova. Jak jsem již dal pro porovnání, členská základna vzrostla oproti roku 2009 ze 120 členů na 605 členů a s tím samozřejmě souvisí obrovský nárůst nákladů na pronájmy tělocvičen, platy trenérů atd.

Jaké podpory od města se vám dostává?
Velice si vážíme podpory města Ústí nad Labem, musíme si ale uvědomit, že magistrát města nám dává stále stejné dotace právě již od roku 2009. Zde uvedu příklad: polovinu dotace co dostává fotbal a hokej, při tom jak jsem zmínil, náš klub roste, ale všechno má své limity a SLUNETA již tento kvalitní produkt, jakým bezesporu basketbalový klub je, sama neutáhne, a proto počítáme s tím, že město s blížícím se schvalováním koncepce financování sportu v Ústí nad Labem se SLUNETOU počítá a začne ji víc podporovat. Shrnu to, klub je na určitém rozcestí, pokud nás město podpoří, budeme dále klub budovat a reprezentovat město na těch nejvyšších úrovních, pokud ne, mohlo by se stát, že klub začne stagnovat, a to by byla, myslím si v návaznosti na to, jak je vše nastavené, škoda. SLUNETA v Ústí nad Labem začal být pojem, který nejen ta basketbalová, ale i široká veřejnost vnímá velmi pozitivně.

Basketbalový klub není pouze mužská složka, ale máte pod sebou již i ženy, jak se ženská část dostala pod SLUNETU?
Ženský basketbal má v Ústí určitou tradici a my jsme se rozhodli, že vezmeme pod svá křída ženský basketbalový klub Skřivánek Ústí nad Labem, který bojoval s existenčními problémy. Nyní již ženský basketbal patří do dlouhodobé koncepce basketbalového klubu SLUNETA.

Nedá se nezeptat na vaši halu Sportcentrum SLUNETA, kde každý vidí, jak se celá rekonstruuje. Jaké jsou další plány?
Ano, Sportcentrum SLUNETA prochází celkovou rekonstrukcí. Při příchodu pan Bíny byla hala vybydlená a zdevastovaná. K dnešnímu dni jsou dvě třetiny rekonstrukce hotové. Zázemí pro sportovce včetně regenerace, administrativní část, zateplení boků haly, nová palubovka, fitness pro širokou veřejnost. Od začátku týdne probíhá výstavba parkoviště ze strany od Jateční ulice. Čeká nás ještě rekonstrukce diváckého vestibulu. Sportcentrum zastřešuje vlastně tři sporty – basketbal, volejbal a florbal. Bohužel není nafukovací a časový plán haly je tak vytížený, že se nabízí otázka chybějící tréninkové haly pro město. Myslím, že Sportcentrum SLUNETA je již definitivně součást sportovních aktivit Ústečanů a my chceme, aby to tak bylo.

Pojďme zpátky ke sportovním plánům. Budete znovu spoléhat na Američany nebo se pokusíte vsadit na české hráče?
Určitě se nevyhneme angažování cizinců, jelikož volných českých hráčů není moc. Abych byl konkrétní, tak vlastně žádní a když náhodou je, tak je absolutně v jiné cenové relaci, než je náš klub schopný akceptovat, a proto ta varianta s cizinci je pro nás jediným možným východiskem.

Je možné stavět v budoucnu na vlastních odchovancích?
To je pro nás ta vize, kterou se chce klub ubírat. Investujeme obrovské peníze do mládeže, a to, že v budoucnu budeme sahat do vlastních řad a nejvyšší basketbalovou soutěž budeme hrát s čtyřmi pěti odchovanci, to je náš cíl! SLUNETA má hlavní prioritu, a to práci s mládeží. Máme šéftrenéra mládeže Tondu Pištěckého, který odvádí obrovský kus práce, kdy naše členská základna se rozrůstá, děti na basket chtějí chodit a my se jim snažíme nabídnout nejlepší podmínky pro sportování. Klub si uvědomuje, že to není otázka dvou tří let, kdy budeme moct sáhnout do vlastních řad pro hráče pro nejvyšší soutěž, ale otázka 7 až 10 let.

Mládež má o basketbal zájem.Během léta pořádáte populární SLUNETA camp, takže je vidět, že o mladé basketbalisty se staráte dobře…
Ano, již brzy bude 3. ročník populárního SLUNETA campu, kdy naše kapacita je již dlouho dopředu naplněna. Je to týden intenzivního basketbalu. Práce s dětmi je zaměřená na pohybové schopnosti, na herní činnosti jednotlivce, ale i právě na volnočasové aktivity.

V Ústí je basketbal stejně populární jako v sousedním Děčíně, kde pracují hlavně s českými hráči. Chtěli byste jít v jeho šlépějích? Návštěvností na zápasech se jim už rovnat můžete…
Děčín je hodně specifický. Je to malé město, kde basketbal je sport na absolutní špičce ve městě, je to také dané tím, že tam de facto jiný sport není, my zde máme fotbal, hokej, volejbal. Jejich diváci jsou naprosto skvělí, ukázkou toho byl finálový zápas na zimním stadionu, kde padl divácký rekord. Byla to reklama na český basketbal. Děčín má svoji osu hráčů, kteří hrají již několik sezon spolu a hodně z toho těží, takový model samozřejmě bychom rádi měli i u nás v A týmu s tím, že ta osa bude právě z našich odchovanců, ale to je ještě běh na dlouhou trať.

Děčín to dotáhl až do finále a vyprodal zimní stadion. Sníte o tom, že se to jednou povede i Ústí?
Jak jsem již zmínil, byla to reklama na český basketbal, již v průběhu minulé i předminulé sezony jsem říkal, že pokud SLUNETA narazí na Děčín ve čtvrtfinále ligy, mohli bychom jak my, tak Děčín hrát domácí zápasy na zimních stadionech a divácká kulisa by byla opravdu skvělá. Takže to možná ani není sen, ale možná realita.

Jak to vypadá s kádrem pro novou sezonu? Budete jako každé léto budovat nový tým?
Již intenzivně pracujeme s trenérem Martinem Stavělem na budování nového kádru, bohužel se nevyhneme změnám a již teď mohu říct, že přijdou nové tváře.

Pecka, Jiříček a Alič mají platné smlouvy. Zůstanou v Ústí?
Admir Alič u nás po vzájemné dohodě skončil. Láďa Pecka má podepsanou novou smlouvu na tři roky a klub si od tohoto hráče slibuje právě onen základní kámen pro budování osy týmu pro dlouhodobější koncepční práci. Honza Jiříček má smlouvu také delší na dva roky a i od něho si klub slibuje lepší a lepší výkony.

A jak to vypadá s Čarneckým, který byl hlavní postavou týmu?
Michal Čarnecký je kvalitní český hráč a klub by si přál, aby Michal u nás zůstal. Vše je zatím v jednání a doufám, že na dobré cestě.

Zůstane někdo ze zámořských opor?
Všichni Američané dostali nabídku od klubu na prodloužení smluv. Nyní je vše ve fázi vyjednávání.

Chystá se trenér Stavěl opět na trip do Las Vegas, kde každé léto úspěšně loví posily?
I tato varianta je možná. Vše bude záležet na tom, jak se nám bude dařit poskládat tým během léta a podle toho se vše bude odvíjet, zda-li Martin do Vegas bude muset jet, anebo ne. Kádr chceme mít poskládaný do začátku přípravy, a to do 3. srpna.