Ferrari mezi tuzemskými půlmaratony. Exkluzivní nálepku si vybudoval ústecký závod, který se navíc pyšní zlatou známkou Mezinárodní atletické federace IAAF. Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem je výjimečný rychlými časy. Trať vedoucí chemickou továrnou zvládají elitní běžci pravidelně pod hodinu.

Rekord se bude otřásat i v sobotu 15. září. Startovní pole je neskutečně nabité. Poprvé v historii dorazí na sever Čech padesát elitních běžců z deseti zemí a čtyř kontinentů. „Na startu bude osm mužů, kteří překonali bájnou hranici jedné hodiny,“ zdůrazňuje manažerka elitních atletů Jana Moberly.

Na třetí vítězství v řadě zaútočí keňský běžec Barselius Kipyego, který loni vylepšil vlastní rekord závodu na 59:14. Jednalo se o pátý nejrychlejší čas loňského roku. „V Ústí běhám rád. Mým cílem je opět překonat rekord. Žádný tlak necítím,“ říká keňský vytrvalec.

Kvalitní výkony se dají očekávat i mezi ženami. Prvenství bude obhajovat Keňanka Nancy Kipropová. „Mým cílem je opět vyhrát,“ hlásí sebevědomě Kipropová.

Tak bavil Ústecký půlmaraton loni: 

Vůbec poprvé zavítá do České republiky fenomenální Američanka Sara Hallová. „Ráda bych překonala osobní rekord a běžela pod 69 minut, ale předem nikdy nevíte, jak bude závod vypadat,“ říká maminka čtyř etiopských holčiček.

Fanoušci se mohou těšit i na souboj dvou nejlepších Čechů - Jiřího Homoláče a Víta Pavlišty. „Pokusím se překonat svůj loňský rekord závodu. Rekordy jsou přece od toho, aby se překonávaly,“ směje se česká jednička Homoláč. „Kvalitní startovní pole nasvědčuje tomu, že by se mohla vytvořit silná skupina, která mi k rekordu pomůže.“ Homoláč má ústecký závod v oblibě. „V Ústí jsem už posedmé. Nejsou zde kostky, trať je rovinatá, počasí dobré. Sedí mi to tady.“

Na startu bude chybět domácí hvězda Eva Vrabcová Nývltová. „Moc mě to mrzí. Od Berlína mě trápí achilovky. Rozhodla jsem se dát tělu čas plně se regenerovat, aby se z toho nestaly chronické potíže a aby běh pro mě byl stále radostí a ne překonávání bolesti. Přece jen bych se chtěla stále posouvat dál,“ vzkazuje česká rekordmanka, která do Ústí dorazí alespoň komentovat televizní přenos.

Osmý ročník absolvuje téměř sedm tisíc nadšených běžců. Hlavní závod začne v sobotu v 15 hod. O startovní výstřel se postará ústecká primátorka Věra Nechybová, která se zúčastní DM rodinného běhu. „Doufám, že si společně užijeme krásnou atmosféru,“ těší se.

Zajímavosti závodu· Běžci mohou zamávat do speciální mávací kamery na 12.5 km a objevit se v přímém přenosu České televize.
· Nejstarší účastník je z České republiky a je mu 74 let.
· Nejstarší účastnice je z Německa a je jí 67 let.
· Při závodě pomáhá 650 dobrovolníků.
· Během závodu se vypije 26 176 litrů vody.