Boj o holé přežití a balancování na samotné hraně ekonomického kolapsu. Už zítra zvedne oponu nová extraligová sezona a pro ústecký volejbal startuje nová éra, čas drastických úspor. „Rozpočet je zase o něco nižší, generálního partnera se nám znovu sehnat nepodařilo. Pokud se to nezmění, budeme se potácet na hranici finančního kolapsu a opět se potýkat s hrozbou ztráty nejvyšší soutěže," řekl v exkluzivním rozhovoru pro Deník Miroslav Přikryl, manažer klubu SKV Ústí nad Labem.

Už v minulé sezoně jste šetřili na každém kroku, pak se dokonce spekulovalo, že o extraligu kvůli nedostatku peněz přijdete…
Menší sponzoři nám naštěstí přízeň zachovali, avšak částky, které posílají na náš účet, jsou menší.

Máte naději, že se ekonomická kondice klubu může v blízké budoucnosti zlepšit?
Mám slíbené platby, ale už delší dobu na ně čekám. Pokud peníze nebudou na kontě, do žádného rizika jako v minulé sezoně rozhodně nepůjdu. Nepůjdu do nejistoty, všechny kroky musíme mít finančně pokryté.

Má to návaznost na avizovaný příchod 21letého nahrávače Ondřeje Kupilíka z plzeňské Slavie, který je s týmem celou přípravu?
Ano. Až budou peníze, hned je přepošlu a hostování bude vyřízené za minutu.

Stihne úvodní kolo extraligy v Ostravě?
Doufám, že ano.

Může dojít k dalšímu doplnění kádru během sezony?
Uvažujeme o tom, ale zase je vše závislé na financích.

Kde vás v sestavě tlačí bota?
Potřebujeme kvalitu na pozicích univerzála a smečaře.

Máte o případných posilách konkrétní představu?
Určitě varianty mám předpracované. Pravda je, že nabídka na trhu je už nyní dost přebraná. Ale nabízí se alternativa zahraničních hráčů, ta by za určitých okolností mohla být schůdná.

Jak hodnotíte minulou sezonu?
Po sportovní stránce to ještě šlo, zachránili jsme se poměrně v klidu, bojovali o play off, ale celkově vzato byla dost zpackaná…

Jak se tedy těšíte na novou?
To je pro mě těžká otázka. Drastická opatření směrem k rozpočtu se odrazila do složení kádru. V něm budou odchovanci a kluci, kteří tady studují a volejbalu se věnují. Bude to maximálně na poloamatérské bázi.

Za daných okolností jsou ambice asi jasně dané…
Cíle máme dva. Prvním je ekonomická stabilita, druhým záchrana extraligy.

Jak těžký to je úkol?
Vzhledem k nového hracímu systému dost komplikovaný. Dvanáctý padá přímo, jedenáctého čeká baráž. Ideální by bylo, zachránit se přímo. Případně pak v baráži.

Celkově zápasů ubude, základní část extraligy se bude hrát pouze dvoukolově…
Při italském bodování a při menším počtu zápasů půjde nejen o každý zápas, ale dokonce o každý set. Z tohoto pohledu na nás může být tlak i v situaci, kdy budeme v pozici outsidera. Na druhou stranu se nám naskýtá poměrně slušná šance nachytat silnější soupeře na švestkách alespoň v určitém úseku utkání a bojovností získat třeba set. Šance existuje.

Kdo bude v záchranářské misi podle současných odhadů vašim největším soupeřem?
Někde na naší úrovni budou asi Odolena Voda, Staré Město a Havířov. Možná se objeví někdo další, v podobné ekonomické situaci jako my.

Jak hodnotíte přípravu?
Podávali jsme v ní hodně nevyrovnané, střídavé výkony. Dokázali jsme hrát dobrý zápas s Duklou Liberec, pak jsme třeba proti slabšímu soupeři dobře nehráli. Ukázaly se nám silnější i slabší stránky věci.

Které to jsou?
Silné jsou bojovnost, obětavost. Tyto vlastnosti nikdy Ústí cizí nebyly a na nich nyní musíme stavět. Je to hlavně moje přání. Slabší jsme na útoku z kůlů. Po odchodu Moníka do Příbrami jsme ztratili kvalitu, která je nyní taková, jakou si můžeme dovolit. Univerzál, smečař, to jsou posty, jak jsem říkal, které nás zřejmě budou trápit.

Tým už definitivně trenérsky převzal zkušený Milan Bican?
Bude hrajícím trenérem, alternovat bude na univerzálu a liberu. On povede tréninky a přípravu na zápas, utkání samotné pak povedeme společně, neboť nemá první trenérskou třídu.

Zůstáváte v hale Slunety na Klíši, spoléháte i na podporu fanoušků?
Určitě. Máme pro ně připravené novinky, soutěže. Na druhou stranu víme, že nás nějaké atrakce nezachrání. Fanoušky chceme hlavně nalákat na slušný volejbal.

Začínáte v sobotu v Ostravě, pak hostíte Příbram…
Je to těžký los, ale trenér Bican ostravský tým sledoval, víme co nás čeká. Jak jsem říkal, zápasů bude měně, půjde o každý set a my se musíme snažit od začátku…