Putovní pohár pro vítěze soutěže družstev nakonec zůstal doma, zástupci Ústecké akademie plaveckých sportů ho razantně vytrhli z rukou loňského vítěze Slavie Plzeň a mohli slavit!

OBLIBA VELKÉ CENY ROSTE

„S výkony našich plavců jsme ve velké většině spokojení. Jsme rádi, že poháry zůstaly doma v Ústí. Ještě více mě ale těší, že obliba Velké ceny Ústí každým rokem roste. V příští sezoně se pokusíme ještě zvýšit konkurenci a kvalitu o další přední české reprezentanty i zahraniční plavce," slíbil ředitel mítinku Roman Eckert.

Letošní 3. ročník Velké ceny byl přehlídkou hvězd. Těmi hlavními byly bezesporu reprezentantky ČR Lucie Svěcená ze Žatce a Petra Chocová z České Lípy. Nechyběl ani Jan Šefl z Plzně, který stejně jako Chocová dál usiluje o splnění limitu na olympiádu v brazilském Riu.

„Mezi juniory pak byli největšími hvězdami reprezentantka Barbora Seemanová z Motorletu či Tomáš Franta z Chomutova," doplnil Roman Eckert.

Diváci viděli v hale na Klíši napínavé souboje především ve dvou hlavních závodech. Memoriál Zdeňka Vaněčka na 200 metrů volným způsobem začal ve velkém stylu, když už v rozplavbách překonal David Končar z Komety Brno rekord mítinku a zařadil se k hlavním adeptům na vítězství.

Ve finále se ale musel sklonit před uměním Tomáše Franty, který zvítězil drtivým finišem. Bronz bral Jan Šefl. „Mezi dívkami zvítězila Seemanová, druhá byla Šilhanová ze Slavie Chomutov a třetí Šimánová z Trutnova," prozradil ředitel závodu.

DRUHÝ VRCHOL

Jeho druhým vrcholem byl Memoriál Iva Budínského na 20O m prsa. Mužům kraloval Jan Kutil ze Slavie Plzeň, druhý skončil Dominik Špaček z brněnské Komety a třetí doplaval k radosti domácího publika ústecký talent Josef Nehněvajsa, který se zároveň stal vítězem na poloviční trati.

„Ženám kralovala Petra Chocová, která tak obhájila první místo z předchozího ročníku, druhá skončila Karolína Šimková (Jindřichův Hradec) a třetí Lara Bábska (Bratislava). Nepopulární brambory zbyly na naší Kateřinu Kaškovou," povídal Roman Eckert.

Ústečtí plavci ale nemuseli být smutní, radovali se totiž ze zisku putovního poháru v soutěži družstev, o který se svými povedenými výkony zasloužili zlatí Artem Sukhanov (50, 100 i 200 m motýlek!), Vojtěch Šeda, Filip Sonnenberg, Sabina Dostálová či Kateřina Kašková. Dalšími ústeckými medailisty pak byli Tomáš Loněk, Jan Kůs, Jakub Beca, Nikola Bisová, Jana Ryglová, Tereza Kořánová, Miroslav Soukup, Ondřej Kubínek či David Řezáč.

V exhibici trenérů zazářil domácí kouč Roman Eckert, který vyhrál závod na padesát metrů volným způsobem. „Chtěl bych poděkovat městu Ústí nad Labem, které finančně podpořilo Velkou cenu. Kvalita mítinku každým rokem stoupá a těší se velké oblibě," dodal trenér ústecké akademie.

Hned po skončení Velké ceny odjela velká část ústeckých plavců do Nymburka, kde absolvují soustředění před českými šampionáty, které se konají v červnu. A na konci stejného měsíce se pak mohou diváci těšit na další velkou plaveckou akci v Ústí nad Labem. Koná se zde mistrovství České republiky starších žáků.