Hodnocení základní části z vašeho pohledu?
Na jednu stranu si myslím, že se nemáme za co stydět. Odvedli jsme kvalitní práci, nicméně vzhledem k letošní vyrovnanosti týmů, která je oproti spoustě sezón zpátky opravdu extrémní, se nám bohužel kvůli horšímu vzájemnému zápasu nepovedlo postoupit do vytoužené skupiny A1. Je to ale moje druhá sezóna u týmu a rozhodně ji mohu hodnotit lépe než tu první.

Vzhledem ke zraněním, odchodům, dlouhému hledání pivota, dá se vyrovnaná bilance výher a porážek hodnotit kladně?
Z tohoto pohledu asi ano, ale už za pár týdnů nikdo nebude řešit, kdo byl jak dlouho zraněný. Ačkoliv tým je vnitřně zdravý, chce pracovat a maká na sobě, profesionální sport je o výsledcích. Nechtěl bych tomu přikládat nějakou speciální váhu, protože i jiné týmy měly v sezóně dost zraněných hráčů, to k tomu zkrátka patří.

Do A1 chyběla jedna výhra, který zápas nejvíc mrzí, kde se dala získat?
Vybral bych asi dvě utkání. Zaprvé zápas na USK, což sice neznamená, že tam týmy budou jezdit pro body, my to ale měli rozehrané skvěle. Druhým je jednoznačně domácí duel s Olomouckem. Pokud bychom ho vyhráli, bylo by hotovo.

Duel posledního kola v Opavě, kde už šlo o všechno, rozhodla poslední čtvrtina. Zlomil ho přechod Opavy na zónovou obranu, nebo měli hráči v hlavě i důležitost okamžiku?
Hráčům do hlavy nevidím, ale přechod na zónu byl klíčový, protože Opava ji má opravdu kvalitní. Tři čtvrtiny jsme vedli, bohužel se nám poněkolikáté v sezóně nepovedlo reagovat na změnu soupeře. Šlo o klíčový okamžik, nedokázali jsme si s tím poradit a proměňovat naše střely.

Trenér basketbalistů Sluneta Ústí nad Labem Antonín Pištěcký.
Bláznivá stíhačka. Basketbalisté po heroickém obratu urvali výhru v prodloužení

Po základní části opustil tým Teague, pivot, kterého jste usilovně sháněli. Jaký k tomu byl důvod?
To není otázka na mě, ale na vedení klubu.

Dá se tedy s nadsázkou říct, že klub je smířen s tím, že vyřadit Pardubice nebo Nymburk je prakticky nemožné, a tak sezóna po 1. kole play-off skončí?
Tak hluboko do rozhodnutí vedení nevidím. Respektuji ho a určitě nepředpokládám, že někdo něco zabalil. Pro nás je určitě jasným cílem sedmé místo, zatím máme náskok jen jedné výhry. Porveme se o to i bez Teagua.

Když mluvíme o play-off, daly by se ze sedmého místa Pardubice čtyřikrát porazit?
Pardubice jsou tým, který se dá porazit, ale ne porážet. Pokud bychom je měli porazit čtyřikrát, bude to obrovsky těžké, ale nic není nemožné. To už ale hodně předbíháme.

Ve skupině A2 bude absence kvalitních soupeřů, může být ale výhoda, že tým může mít delší šňůru výher a vyšší sebevědomí?
V první řadě si myslím, že rozhodně nebude absence kvalitních týmů. Letos je kvalitní celá soutěž a všichni diváci uvidí kolo od kola, že nebude jednoduché jen tak vyhrávat. To, že jsme odehráli dobrou základní část, nám nezaručuje prakticky nic. Začíná se od nuly. Díky středě máme výhodu dvou výher na Kolín, který jsme u něj v úvodním kole porazili v prodloužení. Bylo ale vidět, že od prvního duelu musíme makat naplno a uvidíme, na co nám to bude stačit.

Antonín Pištěcký, trenér ústeckých basketbalistů.
Antonín Pištěcký: Byla to mravenčí práce, snad se zúročí


Co tedy čekat od skupiny A2 a od soupeřů?
Rozhodně velký boj. Hraje se o dvě postupová místa, zápasů je jen deset, jedno hloupé zaváhání nebo naopak šťastná výhra v koncovce může rozhodnout o tom, zda bude sezóna na konci úspěšná či nikoliv. Jakékoliv zranění klíčového hráče, výpadek formy a další momenty ve chvíli, kdy se bude hrát středa-sobota, budou strašně znát. Odhaduji, že to bude dvakrát těžší, než byla základní část. Tlak bude enormní.

Sluneta bude hrát doma převážně ve středu, myslíte, že to může ovlivnit i diváckou návštěvu?
Bohužel si myslím, že ano. V neděli jsou lidé zvyklí chodit podstatně víc, věřím ale, že si uvědomí, že těch zápasů je opravdu málo a udělají si čas i ve středu. Podle mě jich ale nebude tolik jako v neděli, ač bychom si to moc přáli.

Ovlivnil pád do skupiny A2 náladu v týmu?
Já doufám, že ne. Pauza po posledním zápase v Opavě nebyla jednoduchá, něco jsme si k tomu řekli, ale jsme profesionálové. Musíme zvednout hlavy, zapomenout na nějaké A1, A2 a zápas od zápasu kráčet za naším cílem.

První pětice týmů se víceméně čekala, na šesté místo se ale místo favorizovaného Kolína nebo nepříjemného USK protlačil nováček z Olomoucka. Nemrzí o to víc, že tam neproklouzla Sluneta?
Olomoucko je sice nováček, ale má tým poskládaný z kvalitních hráčů, a myslím, že tam není moc velký rozdíl oproti nám nebo Kolínu. Trenér Benaček a vedení odvedlo výbornou práci a dostali se na stejnou bilanci jako my. Víc asi netřeba dodávat.

Byl by férovější jiný systém postupového klíče? Nyní rozhodovaly vzájemné zápasy, co kdyby rozhodovalo celkové skóre?
Je to zajímavá myšlenka, ale nemyslím si, že je to nyní nefér. Ta pravidla jsou daná od začátku sezóny a jsou pro všechny stejná. Myslím, že toto je nastavené správně. Spíš si ale myslím, že hrát čtyřkolově, ve větší porci zápasů bychom se vyhnuli situaci, že by mezi dvěma, třemi týmy muselo rozhodovat skóre nebo vzájemné zápasy.

Sluneta dvoukolový hrací systém na úkor čtyřkolového bez nadstavby hodně kritizovala, je ještě něco, co byste chtěl dodat?
Asi ne. Náš postoj se nemění. Při vyrovnanosti celé soutěže je její rozdělení obrovskou chybou a velkou škodou pro fanoušky. Nejsme jediní, kdo chtěl hrát čtyřkolově, klubů je ale v lize 12 a rozhodly se, jak se rozhodly.

V čem konkrétně byl tedy čtyřkolový systém lepší? Více zápasů by mohlo znamenat větší únavu…
To není pravda. Základní část a nadstavba má dohromady 32 zápasů, dalších šest jsme odehráli v evropském poháru, což je 38. Čtyřkolový systém, za předpokladu, že vytížený Nymburk by hrál jediný dvoukolově (tabulku pak tvoří procento vyhraných a prohraných zápasů, nikoliv body – pozn. autora), je to 42 zápasů. Navíc se hovořilo o tom, že dvoukolově by hrály i Pardubice, tedy dva, případně čtyři zápasy navíc, už nejsou žádný rozdíl. Zranění mohou přijít stejně jako v přestávce mezi základní částí a nadstavbou, kdy se v reprezentační pauze zkrátka nehraje, a tak jen trénujeme.

Je podle vás šance, že by se liga od příští sezóny vrátila ke čtyřkolovému systému?
Šance je, předpokládám, že se bude znovu hlasovat, ale nebude to vůbec jednoduché. Některé kluby své stanovisko měnit nechtějí.

Bude po odchodu Teagua nějaká náhrada, nebo budete dohrávat na menší počet hráčů? Tým je kromě něj kompletní?
Momentálně máme na zkoušce jednoho mladého hráče, je to ale spíše v návaznosti do další sezóny. Nepředpokládám, že by zasáhl do zápasů nadstavbové části. Bude se s tím muset poprat desítka hráčů, kterou máme k dispozici. Hráči, kteří neměli doteď takovou minutáž, ji dostanou a budou toho muset využít.

Mluvíte třeba i o Treadwellovi, který v zápase v Opavě příjemně překvapil?
To záleží čistě na něm. Šanci dostává téměř v každém zápase, a pokud ji chytne za pačesy tak jako v Opavě, tak je to jedině dobře. Když bude odstraňovat nedostatky, na kterých chci, aby pracoval, nevidím důvod, proč by neměl být na hřišti častěji.

Basketbalový zápas mezi BK Děčín a Slunetou Ústí nad Labem
Basketbalové derby rozhodl „diskopříběh“! Sluneta volá po potrestání rozhodčího