Poslední trénink byl plný adrenalinu a upřímných rad.

Jen ti nejlepší

Sportovní šerm Ústí nad Labem do turnaje nominoval ty nejlepší. Valentýnu Kománkovou, Kateřinu Lorenzovou, Barboru Balogovou, Mikuláše Ivanča, Kateřinu Špičákovou, Davida Altnera a Aničku Zumrovou.

„Planš, prostor určený ke střetu dvojice, má rozměry 14m x 1,5m x 2m. V základní skupině se šermuje po dobu tří minut na pět zásahů. Po rozlosování do skupin se bojuje systémem každý s každým 3 x 3 minuty na 15 zásahů. Každý zásah je signalizován, terčem je celý povrch těla. Vzhledem k tomu, že v Čechách není žádný výrobce sportovních kordů, pochází zbraně účastníků většinou z Ruska, Itálie, Maďarska, Francie a Číny. V sobotu začínají v 10.30 kluci, v neděli ve stejnou hodinu pokračují děvčata," vysvětlil jeden ze zkušených trenérů Jan Láník.

„Zásadní je speciální maska, která chrání hlavu. Podvesta chrání tělo. Následuje vodivá vesta s vývodem na zádech pro naviják. Kovová kulatá čiška u kordu chrání dlaň a prsty. Rukojeť může být belgického typu nebo francouzského typu. Aret je kontaktní hrot kordu," pokračoval Jan Láník.

Kdo šermuje lépe?

A jestli je lepší šermíř kluk, nebo holka?

„To je samozřejmě individuální záležitost. Kluci jsou rychlejší a silovější, děvčata techničtější. Zásadní je však zkušenost a umění číst pohyb soupeře. Někdo útočí na nohy, jiný vyčkává a zasahuje v obraně. Přijďte se podívat, talentů tu máme dost. Nejmladší je sedmiletá Leontýnka a osmiletá Kája. Kdo převezme pohár Velké ceny se uvidí až v neděli. Hala bude určitě plná," dodal trenér Jan Láník.