Fabiana Bytyqi. Nejen mezi sportovními fanoušky ze severočeské metropole na Labi, ale i mezi dalšími zdejšími obyvateli, asi nenajdete téměř nikoho, kdo by toto jméno neznal. Včera potřetí v řadě usedla na ústecký sportovní trůn. Kdo vůbec je drobounká blondýnka z ringu?

Nedávno teprve 23 letá boxerka je rodačka z Ústí nad Labem, její kořeny ale sahají až do Kosova, odkud pochází její otec. Díky kombinaci své krásy i schopnosti doslova drtit soupeřky v ringu si vysloužila přezdívku Andělská pěst, jejím trenérem je další ústecká boxerská ikona Lukáš Konečný. Kdo jiný ji měl dovést až na samotný vrchol, než další šampion?

Sportovní kariéra Fabiany se začala psát už ve čtyřech letech, kdy začala s karate, poté přešla na kickbox a následně i k boxu, jemuž se věnuje také její bratr Sebastian. Vůbec první utkání mezi provazy čekalo Bytyqi 7. března 2015 v Magdeburgu, kde sídlí její domovská stáj SES Boxing. Ústecká rodačka vyprovodila Maďarku Lakatošovou technickým K. O. už ve 4. kole.

V březnu 2016 udolala v Plzni Bulharku Bačevovou a stala se juniorskou mistryní světa kategorie WBC a vůbec první českou personou, která podobného úspěchu v boxu dosáhla. Další vrchol přišel v září 2018, kdy ve svém rodném městě, tentokrát už v bitvě o seniorský pás WBC, smetla Denise Castleovou z Británie a zaznamenala zatím asi životní úspěch. Svou osobní bilanci si tím vylepšila na 14 výher (z toho pět K. O.) a žádnou porážku.

A co dělá Fabiana mimo ring? Kromě toho, že se často účastní řady běžeckých závodů či charitativních akcí, jako například Lokomotif Cup, v roce 2015 úspěšně odmaturovala na ústeckém gymnáziu a nyní se věnuje studiu ergoterapie na ústeckém UJEPu. V neposlední řadě pak také kraluje ústeckému sportu, nyní už tři roky v řadě. Jak dlouho bude bude ještě trvat nadvláda světové šampionky z Ústí nad Labem?