Je to už pár dnů, co prohráli poslední bitvu o všechno. Florbalové Ústí minimálně na rok mizí ze superligové mapy, mladý tým má však velký potenciál a není vyloučené, že se do nejvyšší soutěže brzy vrátí.

„Zklamání je v tuhle chvíli obrovské. Stačí se podívat do šatny, jak to tam momentálně vypadá,“ soukal ze sebe po posledním zápase viditelně zklamaný trenér Ústí Marek Vojta. Parta hráčů s věkovým průměrem kolem 20 let prožívala před rokem pohádku. Hráči, kteří spolu hráli od útlého věku, vesměs odchovanci zdejšího celku, postupovali do nejvyšší soutěže. Reprezentant Krbec, kanonýři Kopecký s Kolstrunkem a spousta dalších, kteří se v Ústí vypracovali. Jenže mezi elitou tvrdě narazili.

HROZIVÝ ÚVOD

Svěřenci trenéra Vojty sice v prvním kole vzdorovali v Otrokovicích, kde prohráli 2:4, v domácí premiéře ale dostali tvrdé K.O. od Pardubic (2:9), ve čtvrtém kole si sice připsali první bod za prohru v prodloužení s Českou Lípou, ovšem na výhru, navíc také až v nastavení, čekali až do 9. kola. Ta tříbodová přišla až přesně v polovině soutěže, ve 13. kole, jenže za základní část posbíralo Ústí jen 15 bodů.

Vojtova družina se zkrátka rozkoukávala příliš dlouho, a ačkoliv šly její výkony nahoru, v závěru sezóny už nedokázala ztrátu dohnat. „Myslím, že nikdo v klubu si před sezónou neuvědomoval, jak velký je rozdíl mezi Superligou a 1. ligou,“ řekl kapitán týmu David Stummer. „Nevím, co jsme před sezónou čekali. Asi jsme doufali, že porazíme postupující z 1. ligy, tedy Znojmo a Českou Lípu, a tím se zachráníme. To se ale nestalo,“ líčil Mikuláš Krbec. „První zápasy stačilo tempu Superligy jen pár hráčů. V závěru už to dokázal prakticky celý tým, šlo ale o přirozený vývoj, který urychlit zkrátka nejde. Máme tým věkově kolem 20 let, některé věci prostě potřebují čas,“ doplnil Marek Vojta.

KNOCKOUT Z LIBERCE

Chybělo přitom opravdu málo a Superliga mohla v Ústí zůstat. První série v play-down, jejíž vítěz měl rovnou zajištěnou záchranu, dospěla až do sedmého duelu. V něm Ústí drželo v Liberci vedení 4:3, jenže 13 sekund před koncem soupeř při hře bez brankáře vyrovnal a nakonec v nájezdové loterii vyhrál záchranu.

„Ten vyrovnávací gól v Liberci nás hodně srazil,“ vzpomíná Krbec na liberecký tlak v prodloužení, pod kterým Ústí bylo. Přesto dotáhlo zápas do nájezdů, ty ale, stejně jako v posledním duelu s Brnem, nezvládlo. „Když dáme z deseti nájezdů jediný, je to špatné. To jsou věci, které musíme zlepšit, abychom dokázali vyhrávat tato klíčová utkání,“ reagoval ústecký rodák, jenž si vyzkoušel také národní dres.

„V průběhu sezóny nám chyběla především zkušenost, v závěrech zápasů soupeři lámali výsledky ve svůj prospěch, naopak na nás padala frustrace,“ líčí Stummer. „Nejhorší ale byla série s Libercem, ta nás stála hodně. Chyběl krůček k záchraně, ale ten vyrovnávací gól nás psychicky položil. Vzalo nám to víc psychických sil než těch fyzických, bylo strašně těžké se s tím vyrovnat,“ potvrdil Krbcova slova.

V následné sérii s Brnem už Ústí tahalo za kratší provaz. Na úvod sice dokázalo vyhrát na jihu Moravy, pak ale prohrálo tři zápasy v řadě včetně dvou domácích. Ačkoliv ještě na palubovce Buldoků dokázalo utéct hrobníkovi z lopaty, doma znovu selhalo, byť dotáhlo v poslední třetině tříbrankovou ztrátu. „Velká škoda, že jsme nedokázali víc využít domácí prostředí. Prohrát doma tři zápasy ze třív tak důležité sérii je klíčové,“ uznal Vojta.

Toho nyní čeká, stejně jako jeho svěřence, zasloužená pauza. „Obě série byly dlouhé, florbal teď nechceme alespoň měsíc vidět. Pak se začne pracovat na tom, abychom vytěžili z letošních zkušeností maximum a v příštím roce se s talentovanou mládeží pokusili dostat zpět,“ objasnil ústecký kouč.

V případě sestupů bývá běžné, že klub opouštějí největší hvězdy. Ani Ústí se nejspíš jistý exodus nevyhne. Reprezentant Krbec bojuje o nominaci na domácí mistrovství světa a v 1. lize bude těžko trenérům na očích, o lepší angažmá si řekl důležitými brankami i střelec Kopecký… „Nějaké nabídky na hráče už jsme obdrželi, je ale příliš brzy na to být konkrétní,“ připustil šéf ústecké lavičky.
Jenže Ústí má jednu obrovskou výhodu! Neskutečný potenciál v mládeži. Dorostenci získali historicky první medaili na mistrovství republiky a rovnou stříbrnou, když až v prodloužení nestačili na slovutný Tatran Střešovice! „Junioři patří dle mého soudu mezi nejlepší celky v celé republice,“ přidává další kategorii Krbec.

A právě to by mohla být ústecká naděje na návrat. Už minulé sezóny dokázaly, že cesta, jakou v Ústí nastavili, nese ovoce. „Je tu skvělá parta a ten tým má rozhodně velkou šanci postoupit hned první rok zpátky do Superligy,“ všiml si slovenský útočník v barvách Ústí Michal Chudina.

„V sezóně jsme neměli ani tak herní krizi jako spíše výsledkovou. Získali jsme ale především zkušenosti, které můžeme v dalších letech zúročit,“ našel pozitiva Vojta. „Věřím, že pokud tým zůstane z větší části pohromadě, má na to se za rok vrátit zpět mezi elitu,“ zmínil další klíčový prvek.

Je jasné, že celý kádr pohromadě nezůstane, někdo ale zkušenosti předávat musí. „Musíme si předat zkušenosti mezi sebou. Věřím, že pokud je starší hráči předají těm mladším, Superliga se do Ústí vrátí,“ neztrácí naději Krbec. Podle jeho slov by mohla přijít klidně i celá jedna lajnaz juniorů. „V 1. lize by posbírali zkušenosti od hráčů, kteří letos okusili nejvyšší soutěž, a společně by se mohlo podařit ji vybojovat zpět.“ Ve stejnou cestu věří také Stummer: „Snad to pro nás byla facka a zkušenost, z nichž se poučíme. Pokud udržíme pohromadě kádr a doplníme ho o výborné kluky z naší mládeže, věřím, že se příští rok budeme rvát o postup zpátky. Jsme zase o rok starší, zkušenější z nejvyšší soutěže, což spolu s nadějnými juniory může dát hodně zajímavý mix.“

ŽÁDNÉ STROMY NEROSTOU DO NEBE

Podle trenéra Vojty bude také nesmírně důležité, aby si hráči v hlavách uvědomili, že každá série jednou končí. „Generace hráčů, kteří letos hráli za A tým, zažívala prakticky konstantní vzestup. Stále se postupovalo, hrálo se na čele tabulky, hráči rostli a plnily se cíle,“ vypíchl loňské ročníky. „Žádné stromy ale nerostou do nebe a je jasné, že ten pád někdy přijít musel. Nyní je na čase se z toho poučit. Začít dělat některé věci ještě kvalitněji a důsledněji,“ vybídl důrazně.

Zejména v play-down doplatilo Ústí na nezkušenost kádru, možná nejvíc právě v již zmiňovaném Liberci. „V posledním utkání jsme je měli na lopatě, ale takticky jsme nezvládli jejich hru bez brankáře. To nás možná stálo celou sezónu,“ připomněl ústecký lodivod. „Hráči ale během sezóny udělali obrovský posun. V úvodu jsme si nedokázali ani přihrát, na konci sezóny jsme hráli vyrovnané série s týmy, které jsou stálicemi extraligy,“ zdůraznil. Koneckonců Liberec je v nejvyšší soutěži zaběhnutý pojem, Brno hrálo před dvěma lety semifinále play-off!

Ústí bude nejspíš znovu stavět tým kolem vlastních odchovanců, ti už však nyní budou moci sbírat zkušenosti od lídrů, kteří si prošli nejvyšší soutěží. Že to bude opět jednou z hlavních ústeckých zbraní, věří i Krbec. „V jedné věci bylo dobré, že zde hrála parta hráčů, kteří mají k Ústí vztah a znají se odmalička. Do poslední chvíle jsme věřili, že se všechno zlomí a Superligu nakonec udržíme.“

Ústeckým nyní nezbývá, než věřit, že cesta mladých odchovanců znovu přinese úspěch. Šance na brzký návrat Superligy do Ústí je ale i díky tomu vysoká.

Florbal Ústí v Superlize 2017/2018
ZÁKLADNÍ ČÁST
Zápasy: 26
Výhry: 2
Výhry v prodloužení: 3
Porážky v prodloužení: 3
Porážky: 18
Skóre: 101:190
Body: 15
Umístění: 14
Nejproduktivnější hráč: Mikuláš Krbec 42 bodů (14+28)
Nejlepší střelec: Jakub Kolstrunk 21 branek
Nejlepší nahrávač: Mikuláš Krbec 28 asistencí

PLAY-DOWN:
Liberec – Ústí 4:3 na zápasy (5:3, 8:4, 5:6, 4:5, 6:3, 5:9, 5:4 sn)
Brno – Ústí 4:2 na zápasy (1:3, 6:4, 4:2, 6:3, 3:4pp, 5:4 sn)
Nejproduktivnější hráč: Mikuláš Krbec 22 bodů (6+16)
Nejlepší střelec: Viktor Kopecký 15 branek
Nejlepší nahrávač: Mikuláš Krabec 16 asistencí