Typickým povoláním tehdejší doby byla spojovatelka hovorů na ústředně. Co vlastně dělala? A čím se spojovatelky mohou živit v dnešní době? O tom může vyprávět paní Alena Krůtová, která u operátora O2 pracuje přes dvacet let.

20 let u sluchátka

Začínala jako spojovatelka, zažila nástup mobilů a práci se sluchátkem zůstala věrná. Dnes pracuje v ústeckém call centru a věnuje se nabídce nejnovějších služeb po telefonu.

Alena Krůtová se věnuje nabídce služeb.„Dříve neexistovaly digitální hovory. Když chtěl tedy někdo někam zavolat, vytočil nejdříve nás a my ho přepojili. Každý hovor šel tehdy přes nás," vzpomíná paní Alena a pokračuje dál. „Mám v paměti i to, jak k nám v noci volali ovínění spoluobčané a rádi si jen tak povídali."

V O2 si za dvacet let vyzkoušela mnoho profesí. Po práci spojovatelky pracovala jako operátorka informační linky, poté v reklamačním oddělení nebo jako vedoucí první prodejny v Ústí nad Labem. Po mateřské dovolené se vrátila zpět na původní profesi, kterou vykonává dodnes.

Přezdívají jí sociál

Na práci v call centru má Alena Krůtová nejraději kontakt se zákazníkem. „Snažím se hlavně o to, abych nabídla zákazníkovi takovou variantu, která je pro něj nejlepší. Když zákazník odchází z hovoru spokojený, znamená to spokojenost i pro mne. Mám u nás přezdívku sociál, protože zákazníkům nabízím kvalitu za rozumnou cenu," vypráví paní Alena.

V call centrech bývá spíše mladý kolektiv, ale paní Alena s prací s mladými lidmi nemá žádný problém. „Myslím si, že i když jsem starší, tak mě berou takovou, jaká jsem. Není pro mě překážkou navázat pracovní nebo i přátelské vztahy s mladšími lidmi. Všichni si u nás tykáme, ať už je nám dvacet nebo padesát," říká spokojeným hlasem paní Alena.

Po letitých zkušenostech už může o práci v call centru říci své. „Práci v call centru bych doporučila zkusit už jen proto, že za zkoušku nic nedáte. Peníze jsou zde opravdu slušné, sedíte v teple a suchu a nikdo po vás nechce vyloženě manuální práci. Máme tu jak stále pracovníky, tak i hodně studentů, kterým tato práce jako brigáda při studiu vyhovuje," vysvětluje paní Alena.

Hlášky z call centra

Operátor: Jaký máte modem? Bílý, nebo černý?

Zákazník: A jak to poznám?

Operátor: A pak zmáčknete hvězdičku…

Zákazník: Tady žádná hvězdička není!

Operátor: Dole na klávesnici.

Zákazník: Jo vy myslíte tu sněhovou vločku?

Zákazník: U telefonu pan Koláček. A nebude to tak sladký hovor, jak si myslíte.

Zákazník: Máte to THC? (myšleno telefon HTC)

Operátor: Marihuanu bohužel opravdu nenabízíme.

Zákazník: Já bych křičel, já bych brečel, ale ani na jedno už nemám sílu. Už jenom volám.