Připojit se k iniciativě Chcípl PES, nebo raději ne? To řeší hospodští a restauratéři v Ústeckém kraji. Ač s cíli iniciativy souhlasí a mnozí se do ní zapojili v roli podporovatelů, od otevření podniků navzdory platným protiepidemickým nařízením je odrazuje hrozba likvidačních postihů.

Aby se provozovatelé restauračních zařízení vyhnuli milionovým pokutám, museli by se zároveň prohlásit za buňku politického hnutí Chcípl PES a sbírat podpisy na protestní petici. Politické kluby totiž mohou podle iniciativy pracovat bez hrozby postihů.

Iniciativa podle svého mluvčího Jiřího Janečka připravila jednoduchý registrační formulář na svém webu, který zájemce navede až k vytvoření buňky a stažení formuláře k petici. „Vláda si upravuje zákony, jak se jí to hodí. Kdo má ze zákona ze všeho výjimku, jsou politická hnutí nebo organizace. Vládní protipandemická opatření se na jejich členy nevztahují,“ poznamenal.

Ilustrační foto.
Asi jsem propadl sítem, od státu velkou podporu nedostávám, říká restauratér

Mezi těmi, kdo aktivně sbírají podpisy na petici proti současnému stavu, patří například Miluše Lovičová, která provozuje Restauraci Johny v Bílině. V sobotu bude mít zavřeno, stejně jako jiné víkendy, avšak v týdnu je podnik otevřený a podpisy na petici aktivně sbírá. Už jich má kolem čtyř desítek archů. „Nechci se nechat nikým omezovat. Třicet archů s podpisy jsem odevzdala na demonstraci, další jsem poslala poštou. Lidé nás podporují, dokonce na nás klepou i před otevřením a chtějí petici podepsat,“ líčila. 

Na Teplicku se v minulosti k protestním aktivitám proti uzavření restauračních zařízení postavili například Tomáš Kolařík, který v lázeňském městě provozuje čtyři podniky, nebo Gabriela Schönbauerová, majitelka proslulého pivovaru s restaurací a hotelem Monopol. Ti zatím se zapojením do sobotní protestní akce váhají. „Nijak jsem o tom zatím nepřemýšlel, zatím nevím. Dřív jsem do toho šel, protože ta opatření byla diskriminační, dotkla se nejen mne, ale i mých zaměstnanců. Teď si říkám, že se k tomu nejspíš nepřipojím, ale uvidím po koordinační schůzce s vedením iniciativy,“ poznamenal Kolařík.

Café Topofka v centru Jirkova mělo také symbolicky vyvěšenou státní vlajku. "Jenže spadla, usoudili jsme tedy, že se vzdala a nechali to tak," poznamenala s úsměvem pracovnice kavárny. Zákazníky si snaží udržet s pomocí "hladového okénka".
K výzvě Chcípl pes se přidali živnostníci napříč Ústeckým krajem

Na výsledky koordinační schůzky čekají i v Monopolu. „Rozhodneme se až na základě informací ze schůzky. Osobně bych otevřela všechno, školy i obchody, nejen restaurace. Odpovědnost bych přenesla na nás, provozovatele, my bychom se o bezpečnost hostů i personálu měli postarat především,“ myslí si Schönbauerová.

Své podporovatele má iniciativa také v jiných městech Ústeckého kraje. Jsou ovšem i tací, kteří sice s cíli hnutí souhlasí, ale nepřipojili se. Chtějí podle svých slov skutečně účinné a trvalé řešení. Například Vlastimilu Žáčkovi, který provozuje Hospůdku u Lípy na ústeckém Střekově, nápady hnutí Chcípl PES připadají jen jako další obcházení zákona, které ale nic neřeší. „Je jen otázka času, kdy vláda zakáže i politické kluby. Měla by radši vyřešit padající servery ministerstva práce a úředníci by měli začít konečně komunikovat,“ dodal Žáček.