Proč vlastně Olympijský region? „Opakovaně se zde pořádala olympiáda, a to v letech 1964 a 1976. Od té doby nese název Olympijský region," říká pyšně ředitel zdejší turistické centrály Markus Tschoner.

Zahrnuje pět obcí: Leutasch, Mösern/Buchen, Reith, Scharnitz a Seefeld.

Idylický Mösern

Za základnu jsme si vybrali klidnější vesničku Mösern vzdálenou od Seefeldu necelé tři kilometry.

Ubytovali jsme se u vřelých Haselwanterů v jejich rodinném hotýlku Alt-Mösern. Nejen klidná poloha a rodinná atmosféra, ale i vyhlášená kuchyně pod vedením šéfkuchaře Alexe Sonnwebera povýšila náš pobyt na nevšední kulinářský zážitek za vskutku více než rozumné ceny.

Charismatická krajina s majestátními třítisícovkami v blízkosti nabádala k nádherným procházkám nebo ke golfu v nedalekém golfovém klubu. Zpočátku jsme se vydali prozkoumat okolí na kolech.

Na kole pro trhanec

První den jsme zvolili lehkou rozjezdovou trasu kolem Mösernu a Seefeldu, druhý den jsme přidali Möserer See kouzelné jezero připomínající šumavské Černé jezero. Na kolech jsme vyjeli až na Möserer Höhe a přes Brunschkopf (1510 m n. m.) jsme dojeli až na okraj Leutasche. Náš cíl byla horská bouda Wildmoos-Alm.

Další den to chtělo změnu. Autem jsme popojeli pár kilometrů z Mösernu přes vesničku Buchen až na okraj Leutasche, abychom si trochu zkrátili šlapání do kopce a zaparkovali vůz na hlídaném parkovišti na konci vesnice Klamm, kde jsme dostali informační letáček okolí.

Odtud jsme se vydali na kolech kaňonem Gaistal, míjeli jsme vysoké horské masivy Miemingergebirge a Wettersteingebirge po obou stranách údolí a nakonec dojeli až do Zugspitzareny nad městečkem Ehrwald.

Zde, v hostinci proslulé chaty Ehrwalder Alm, jsme si pochutnali na tyrolské národní specialitě: císařském trhanci Kaiser-schmarren.

Olympijský region Seefeld.

Magický Gaistal

Kaňon Gaistal jse magický a nabízí napřeberné množství výletů, pěších, tak i na kole.

Tentokrát jsme zvolili pěší túru okrajem kaňonu Gaistal přímo proti majestátnímu vrcholu hory Hohe Munde k horským chatám Wettersteinhütte a Wangalm.

Tip na relax

Olympijský region Seefeld v Tyrolsku je situován na jižní straně horské planiny v nadmořské výšce 1200 m.n.m. Národní park Karwendel jej obklopuje z východní strany a přírodní rezervace Wildmoos zase ze

strany západní, ze severu to jsou pak hory Wetterstein. Jak v létě, tak i v zimě je 5 vesniček skvělou destinací pro aktivní dovolenou nebo relaxaci v unikátní přírodě. Pokud sem zavítáte, nezapomeňte

navštívit Alpenbad Leutasch: https://www.alpenbad-leutasch.com

Karwendelmarsch

Jen málo lidí dokáže odolat krásnému pohoří v Národním parku Karwendel, který je obrovskou chráněnou oblastí, asi 800 čtverečných kilometrů velkou.

Každoročně se tu pořádá pochod Karwendelmarsch, který organizuje Turistická kancelář cestovního ruchu Achensee a Olympijský region Seefeld. Pro velký úspěch se ho můžete zúčastnit i letos v sobotu 24. srpna.

„Dokázali jsme vytvořit program, který je stejně různorodý, jako přírodní zvláštnosti v této alpské oblasti,"" řekl ředitel regionu Seefeld Elias Walser.

Půjdou se dvě vzdálenosti: 35 a 52 km pro turisty a vyznavače nordic walkingu (chůze s holemi). Na vybraných stanicích na trati budou průvodci přibližovat místní faunu (majestátního orla skalního) i flóru.

Více info na www: seefeld.com, alt-moesern.at, karwendelmarsch.info

Zpracoval Miloš Matula