Pořadatelé se letos chtějí zaměřit na tematicky laděné prodeje, ve městech se uskuteční jahodové či jablečné slavnosti.

Osm měst

Pořadatelem Severočeských farmářských trhů je spolek Český um Artificium Bohemicum. V roce 2011 začínal ve třech městech, dnes je na seznamu osm měst a třeba v Ústí nad Labem, Děčíně nebo Teplicích se trhy konají na dvou místech.

„Každé místo v daném městě navštěvuje trochu odlišná skupina zákazníků, proto jsme se rozhodli pořádat trhy na dvou místech. V Teplicích a Děčíně jsou lokality i poměrně vzdálené, dojíždí tam i lidé z okolí," řekl za organizátory Adam Weber.

Hlavní sezona trhů začíná sice v dubnu, prodejci ale nabízejí své zboží téměř celoročně. „Vhledem k tomu, že pro spoustu lidí, jako jsou pekaři či řezníci, je prodej na trzích jediným či hlavním zdrojem příjmů, vyšli jsme jim vstříc a pořádáme trhy již od poloviny ledna do Vánoc. I zákazníci to přijali s povděkem, mohou si tak nakoupit kvalitní potraviny od malých výrobců a pěstitelů téměř celoročně," uvedl Weber.

Samostatné akce

Ne všichni prodejci na severu Čech vydrží. „Prodejci například vidí rozdíl v tržbách na trzích před a po výplatním termínu. Proto se nám stává, že prodejci dražšího zboží, třeba sýrů a masa, které se v regionu vyrábí, raději jezdí na trhy do Prahy, než aby své produkty nabídli místním," popsal Weber.

Přesto například farmářské trhy v Chomutově, kde na jaře a v létě bývá přes 40 stánků, patří podle Webera mezi nejlepší v rámci celého Česka. Nakupují tam nejen místní, ale pro domácí chléb si jezdí do Chomutova i Němci z blízkého Saska.

Rozšiřovat se letos budou trhy o samostatné akce. V únoru to byly zabijačkové hody, v květnu a červnu jsou na programu jahodové slavnosti, v září jablečné slavnosti a před Vánocemi gurmánské trhy. „Také pro letošek připravujeme akce k podpoře místních včelařů, jahodářů a dalších ovocnářů," doplnil Weber.

Kromě klasických trhů, které se konají mimo jiné v Litoměřicích, Kadani, Jirkově, Mostě a Postoloprtech, je v kraji rozšířený také prodej přímo ze zahrádek. Obzvláště v zemědělských okresech Litoměřice a Louny lze sezonní zboží koupit přímo od pěstitelů. Vedle ovoce a zeleniny jsou to teď třeba macešky, sazenice či stromky.