Jako výraznou pomoc hodnotí devalvaci koruny a intervence ČNB proti jejímu zpevňování ve společnosti Český porcelán Dubí. Podle obchodního ředitele Martina Balázše toto opatření firmě výrazně pomohlo nastartovat růst po předcházející finanční a hospodářské krizi. "Dostalo nás to ze špatné ekonomické situace," řekl.

Vývoz z Dubí stoupl

Porcelánka je závislá právě na vývozu, zhruba 70 procent produkce jde na export. Hlavními teritorii vývozu jsou Německo a potom jihovýchodní Asie, především Jižní Korea a Japonsko. Za poslední rok, kdy centrální banka drží kurz koruny dole, podle Balázše stoupl vývoz porcelánu z Dubí přibližně o desetinu. Společnost tak kompenzuje stagnaci i pokles poptávky na tuzemském trhu z posledních let. "Od roku 2010, kdy krize vrcholila, naše produkce pravidelně roste o pět až deset procent ročně," řekl Balázš.

Nárůst je dán zvýšením objemu exportu, ceny společnost udržela na úrovni před devalvací koruny. "To nám umožnilo zvýšit naši efektivitu a zlepšit tak ekonomickou kondici firmy," uvedl obchodní ředitel. Společnost teď podle něho dosahuje zisku i u té části vývozu, která byla před intervencí ČNB proti koruně na hranici rentability.

Zdražení vstupních surovin, které firma dováží, například některých barviv, vlivem devalvace koruny nehraje podle Balázše velkou roli. "Jsou to nepodstatné položky," řekl. Také proto vedení společnosti věří tomu, že intervence ČNB proti koruně budou trvat co nejdéle.

Pozitivní efekt

Pokračování intervencí minimálně do poloviny příštího roku vítají i ve společnosti Lafarge Cement v Čížkovicích na Litoměřicku, která exportuje přibližně čtvrtinu produkce do sousedního Saska a přilehlých oblastí Bavorska. Řekla to mluvčí firmy Milena Hucanová. "Devalvace koruny se pozitivně odrazila v meziročním růstu exportních tržeb při zachování stávajícího objemu vývozu. Na druhou stranu zvýšila cenu vstupů pořizovaných v zahraniční měně," uvedla. Celkově však podle ní má devalvace koruny na ekonomiku firmy pozitivní efekt, a to i díky kurzové jistotě při sestavování finančních plánů.

Také v severočeských chemičkách si postup centrální banky spíše pochvalují. "Z hlediska exportní činnosti naší společnosti hodnotím devalvaci koruny mírně kladně. Ovšem na druhé straně má negativní vliv nákup zboží, který realizujeme v eurech," řekl Jan Stoklasa, finanční ředitel lovosické Lovochemie. Největší český výrobce hnojiv patřící do skupiny Agrofert vyváží přibližně 40 procent své produkce. Za poslední rok k absolutnímu růstu exportu podle Stoklasy nedošlo. Přesto je podle něho správné ve strategii ČNB vůči koruně pokračovat.

Chemička suroviny dováží

Na vývozu je zcela závislá ústecká Spolchemie, export především do Německa tvoří přes 90 procent jejích tržeb. Podle mluvčí společnosti Marie Logrové se za poslední rok tržby z exportu zvýšily právě zhruba o devalvaci, tedy pět procent. Pozitivní vliv intervence ČNB převažuje i přesto, že chemička významnou část surovin dováží, a vzhledem ke slabší koruně za ně zaplatí více.