Tak nádhernou barvu může mít snad jen hladina moře v Karibiku. Jenže proč jezdit tak daleko? Stačí si zajet z Prahy asi 550 kilometrů po dálnici do Rakouska a jste u jezera Achensee. A ještě k tomu se můžete projít po vrcholcích Alp až k vodopádům.

Jediné, co vám může vadit, je teplota vody. Místní říkají, že je pěkně osvěžující.

Já to poznal na vlastní kůži. Mají pravdu, ale v těchto horkých dnech to bylo moc příjemné.

Ledovcové jezero je středobodem místního dění. Koupání v něm jsme vyzkoušeli v Maurachu, kde je nejmělčí (tudíž i nejteplejší) a má dno z bílého „bahna". V Pertisau je zase vstup kamenitý ovšem i s atrakcemi, jako je například vodní trampolína.

Ilustrační foto
Nové sestry a lékaře láká kraj na stipendia, pokukuje i po Ukrajině

Výhodná je turistická Achensee karta (57 eur za dospělého na týden), s ní pak můžete zdarma využívat místní autobusovou dopravu, dvě lanovky, veškerou lodní dopravu, historický vláček nebo i vstup do místního muzea. „Nebo si můžete zajet do světoznámého muzea Swarovski Crystal Worlds ve Wattens," dodala Daniela Steinmann z místní turistické centrály.

Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli hned tři výlety, které mohu doporučit.

ACHENSEE. Vodopád pod Dalfasalm.

Den první: Lanovkou Rofan jsme z Maurachu vyjeli do horní stanice, odkud vede příjemná hřebenová cesta do Dalfasalm.     Ta představuje stylovou kombinaci původní horské farmy se zařízením pro turisty. V místním dřevěném žlebu chladili například basy piv.

Pak jsme se vydali značenou cestou dolů k jezeru a prohlédli si nádherný vodopád. Asi desetikilometrovou túru jsme zakončili koupáním v Maurachu.

ACHENSEE. Zastávka lodní dopravy a Achensee bahn Seespitze. .

Den druhý: Místním autobusem jsme ráno odjeli do Jenbachu, odkud startuje historická železnice Achensee bahn až k jezerní stanici Seespitze. Jízda trvá asi 50 minut a parní mašinka (ta naše se jmenovala Hannah) se v prudkém kopci na ozubené trati pěkně zadýchala.

V konečné stanici jsme přestoupili na loď. Místní jezero totiž stále brázdí dvě výletní plavidla. Ze Seespitze jsme se vydali do stanice Gaisalm, která nese jméno podle místní hospůdky.

Ta je dostupná pouze pěšky, nebo právě lodí. Od ní jsme se vydali asi sedmikilometrovou túrou podél jezera do městečka Pertisau. cesta je místy dobrodružná, protože vede po pěšince zakouslé do místního pohoří.

ACHENSEE. Jídlo v turistickém komplexu Gramai.

Den třetí: Historickým autobusem jsme vyjeli do údolí Falzthurntal až do sedm kilometrů vzdáleného turistického komplexu Gramai. V něm je pro děti krásné hřiště a také malá zoo. Ovšem hitem je místní 400 let stará hospůdka, ve které si můžete pochutnat na místním mléku, sýru a špeku. Odtud jsme se vydali mírnou lesní cestou zpět do Pertisau.

Poté jsme využili místní lanovku Karwendel. Z vrcholku u její horní stanice startují na své plavby vzduchem paraglidisté. Je tu nádherný výhled na oba cípy jezera, které si i můžete dokola obejít (trasa je dlouhá 24 kilometrů).

ACHENSEE. Túra z horní stanice lanovky Rofan k Dalfasalm.

Prostě u jezera Achensee se nudit nebudete.

Víte, že?Achensee je jezerem ledovcového původu, které leží v nadmořské výši 929 m. Dosahuje maximální hloubky 133 m, dlouhé je 9,4 km. Voda z jezera je považována za pitnou. Výhled na jezero si můžete užít z okolních kopců, které jsou přístupné lanovkou: Z Pertisau to je lanovka Karwendel a z Maurachu Rofan. Právě pohoří Karwendel a Rofan jezero obklopují.
Může se hodit:
www.achensee.info