ČSOB za 8 let trvání programu podpořila už 820 projektů po celé republice v celkové výši více než 42 milionů Kč. Do regionů letos věnuje 2 250 000 Kč a kromě odborné poroty zapojuje do rozhodování veřejnost.

V každém kraji soutěží čtyři projekty. Tři vybrala odborná porota, čtvrtému udělila tzv. divokou kartu veřejnost. Nyní se všichni finalisti, které budeme postupně představovat na stránkách Deníku, snaží získat co nejvíce finančních prostředků od veřejnosti. Výsledná suma nakonec určí i částku, kterou finalistům přispěje ČSOB.

„Do finále se dostaly zajímavé projekty, které pomáhají zlepšovat život na mnoha místech po celém Česku. Jsem rád, že je v současné době společně s lidmi podpoříme a pomůžeme tak spolkům a místním organizacím překonat náročnou ekonomickou situaci,“ říká Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.

Obnova starých tradic v kraji

V minulých ročnících programu ČSOB pomáhá regionům byla finančně podpořená celá řada zajímavých projektů od rekonstrukcí prostor pro fungování spolků a organizací, přes nákup potřebného vybavení a zdravotních pomůcek až po vzdělávací programy. Právě jeden z takových projektů je prvním představeným finalistou v Ústeckém kraji.

Klub Českých turistů v Krásné Lípě pracuje na obnovení míst, která jsou po staletí součástí místní krajiny. Mezi ně patří i kaplička sv. Antonína, která byla postavena v roce 1721 a až do druhé světové války byla součástí místních procesí. Drobná sakrální stavba vítala kolemjdoucí s jejich radostmi i starostmi po 250 let, než byla začátkem sedmdesátých let minulého století zbořena.

„Náš region poznamenalo vysídlení původního obyvatelstva a mizení vztahu ke krajině, postupně zmizely i místní tradice. Krajinu poznamenalo i zničení původní infrastruktury obcí. My chceme postupně důležité prvky, které tvořily ráz naší kraji, vracet zpátky,“ říká Václav Hieke z Klubu českých turistů. 

Stavba kapličky je finančně zajištěna, organizátoři ale potřebují příspěvek na výrobu žulového portálu, obložení a masivních dřevěných dveří. 

Jak můžete hlasovat

Hlasování probíhá do 2. července 2020 na webových stránkách www.csobpomaharegionum.cz.

ČSOB pošle do každého regionu celkem150 000 Kč. Výše finančního příspěvku od banky se odvíjí od toho, jak úspěšní jsou žadatelé ve výběru peněz od individuálních dárců.

Nejúspěšnější žadatel v daném regionu dostane 50 000 Kč a na účty dalších tří poputuje 40 000 Kč, 35 000 Kč a 25 000 Kč.

V poslední podzimní části programu lidé podpořili projekty ve svém okolí celkovou částkou 1 775 243 Kč.

Celkem se tedy po započítání příspěvku od ČSOB mezi účastníky rozdělovalo 3 925 243 korun.

Nejúspěšnější uchazeči budou známi už 8. července