Za rok se v obchodních řetězcích vyhodí tisíce jednorázových kartonových stojanů na zboží. Nové cirkulární stojany, které společnost Nestlé testuje, mají za cíl eliminovat tento zbytečný odpad. Pilotní projekt probíhá ve vybraných prodejnách PENNY, kde je v nových stojanech k dostání nejprodávanější čokoládová tyčinka v Česku – Kofila.

„PENNY je ideálním partnerem nejen díky vysokému počtu prodejen, ale i kvůli tomu, že stejně jako my vnímá udržitelnost jako jednu ze svých priorit,“ dodává Lenka Soal, trade marketing manažerka Nestlé, a pokračuje: „chceme otevřít a zjednodušit cestu k využívání těchto stojanů všem dodavatelům z řad potravinářských a FMCG firem. Čím více dodavatelů bude stojany sdílet, tím bude nižší dopad na životní prostředí i nižší náklady.“

Ekologičtější a efektivnější řešení

Podle studie, která srovnává dopady na životní prostředí při využití kartonových a cirkulárních stojanů, jsou drátěné modely 5krát šetrnější než ty z kartonu. Systém sdílených stojanů představuje efektivní alternativu k neekologickému přístupu stylu „spotřebuj a vyhoď“ a tímto způsobem pomáhá řešit budoucí problémy týkající se nedostatku dřeva a produktů z něj, včetně papíru.

„Z ekonomického pohledu je cílem nezvyšovat současné náklady spojené s nákupem jednorázových stojanů. Jedná se tedy o udržitelné řešení bez negativního dopadu na náklady, což je poměrně vzácné,“ doplňuje Lenka Soal z Nestlé.

Nové stojany šetří také lidské zdroje v provozu, protože zaměstnanci maloobchodů tráví až hodinu denně likvidací kartonových stojanů. Místo likvidace se teď nové stojany vrací z prodejny zpět k výrobci, který je následně pronajímá dalším dodavatelům.

„Ukazujeme, jak lze aplikovanou cirkulární ekonomiku dělat v praxi. Teorie je všude hodně, ale jedině reálné zkušenosti nás posunou dál,“ říká Mirka Procházková, jednatelka společnosti POSpooling s.r.o.

Sdílený systém a široké spektrum sortimentu výrobků

Stojany mohou jeden týden sloužit v drogérii, jiný zase v supermarketu. Když se zboží vyprodá, poskládají se tak, aby zabraly co nejméně místa a převezou se do centrálního skladu. Tam se očistí, opraví a připraví na další využití. Celý proces funguje na stejném principu jako sdílené palety.

„Používáme sdílený systém palet a víme, jak je nejen efektivní, ale v důsledku také šetrný k přírodě. V současné době denně likvidujeme stovky papírových stojanů od promovaných produktů. A nejde jen o úsporu papíru a snížení naší ekologické zátěže přírody, ale také o úsporu času našich zaměstnanců, ať už přímo na prodejnách nebo v logistice, i snazší manipulaci,“ popisuje výhody sdílených stojanů Tomáš Kubík, vedoucí komunikace PENNY.