S manželkou Maraiou přijeli před lety v rámci projektu do Terezína a na Litoměřicko se vraceli tak často, že už v Čechách zůstali. Mají malou prodejnu a se sýry a dalším zbožím vyrážejí na farmářské trhy v okolí.

Sýry z farmy

„Náš kravský sýr je bez výjimky farmářský sýr a pochází z okolí holandského města Gouda. Jde o sýr vyráběný přímo na farmě, bez genetických modifikací a bez chemických přísad z kvalitního čerstvého nepřevařovaného kravského mléka. Proto má ojedinělou plnou chuť. Sýr má obsah tuku kolem padesáti procent a je bohatý na vitaminy a vápník," přiblížil Ron Meerts sýry, které nabízí ve stánku s názvem U Holanďanů.

Výjimečně zdravý je i kozí sýr, který pochází také z Goudy a je vyráběn z pasterizovaného mléka, protože nepasterizované kozí mléko se rychle kazí. „Sýry prodáváme tradičním způsobem jak se u nás říká čerstvý od nože," dodal Ron Meerts.

Ručně odkrojený sýr zabalí do speciálního balicího papíru na sýry, který zaručí dlouhou trvanlivost a zachová chuťové vlastnosti. Takto zabalený sýr lze bez problémů uskladnit v lednici až na dva týdny. Sýry mají z hygienických důvodů parafínovo-plastikový obal, který je třeba odstranit. Kůrka pod obalem je poživatelná.

Prodej v celku

„Sýry prodáváme kvůli zaručení čerstvosti neplátkované, ale v celku nebo po kusech. Lze je snadno krájet na čerstvé tenké plátky speciálním nožem plátkovačem. Tyto nože na sýr rovněž nabízíme k prodeji," uvedl Ron Meerts.

U Holanďanů lze nakoupit sýry každý čtvrtek na farmářském trhu OC Forum.