Porosty dozrávají postupně

To je ovšem jen zlomek výrobního programu firmy. Novinkou v něm je zpracování technického konopí, které se pěstuje v regionu na několika pozemcích. Porosty dozrávají postupně, tak aby se mohly postupně sklidit a zpracovat.

Rostlina vyroste přes dva metry

Technické konopí, které vzniklo dlouholetým šlechtěním z konopí setého, se liší stavbou stonku bez větvení a výškou přesahující 2,5 metru, ale také téměř nulovým obsahem psychoaktivní látky THC. Podle normy Evropské unie nesmí překročit 0,2 procenta THC, pro příznivce psychotropních látek je tudíž nepoužitelné.

Loni se pěstovalo na zkoušku

Severofrukt navazuje na loňský zkušební pokus, který se osvědčil. Ukázalo se, že jde o velmi perspektivní plodinu, o kterou mají odběratelé velký zájem a je dobře hodnocená.

Sklízet začnou koncem měsíce

„Pro nás je důležité využití celé rostliny. Ta se po dozrání, což je v našich podmínkách koncem srpna, seče ve dvou etapách speciálními stroji. Nejprve se sklidí horní listová část se semeny, poté se sklidí stvol. Technické konopí má široké uplatnění, stvol v automobilovém průmyslu jako náhrada plastů například při výrobě palubních desek, po staletí se z něho vyrábějí pevná a trvanlivá lana, uplatnění má i v textilním průmyslu. Listy se suší, dělí podle frakcí a používají v potravinářském průmyslu, v kosmetice a farmacii, podobné uplatnění mají semínka a olej z nich vylisovaný," vysvětluje Václav Perger, manažer obchodu společnosti Severofrukt.

Pěstování technického konopí se v regionu zkouší. Jsou polohy, kde se mu daří výborně, ale i místa, kde naopak nedorostlo do požadované výšky. Před sklizní porost kontroluje Celní úřad.