Díky tomu podnikatelé získají přístup ke znalostem, na které běžně nedosáhnou. Toto know-how pak využijí pro zavedení nových výrobků či služeb. Podpůrný program, takzvané Inovační vouchery, vyhlásil Ústecký kraj.

„Kromě okamžitých přínosů může vzájemný kontakt firem a výzkumníků přerůst v dlouhodobou spolupráci. Ústecký kraj se tak snaží zvýšit přidanou hodnotu v místních firmách a posílit jejich konkurenceschopnost," sdělil Deníku Miroslav Cingl, manažer Regionální rozvojové agentury Ústeckého kraje (RRA), která má pobočku v Mostě.

Vše je na webu

Žádosti o dotaci je možné předkládat od 21. ledna do 26. února. Formulář pro podání žádosti a všechny další dokumenty najdou zájemci na webu www.icuk.cz. Tyto stránky slouží jako krajský portál pro podporu inovačního podnikání.

"I s relativně malými penězi mohou šikovní podnikatelé ve spolupráci s výzkumem dokázat velké věci" RRA

Inovační voucher je rychlá efektivní dotace bez zbytečného papírování. Podle Cingla stačí vyplnit on-line formulář a dodat tři jednoduché přílohy.

"Navíc výzkumné organizace v kraji i jinde v ČR dnes nabízejí mnoho sofistikovaných služeb pro firmy, takže je z čeho vybírat," dodal manažer.

Loňský první ročník Inovačních voucherů Ústeckého kraje byl podle RRA velmi úspěšný. Podporu získalo téměř třicet firem.

Díky voucherům vznikla řada nových výrobků, několik firem vytvořilo unikátní řešení s patentovým potenciálem, jiné zase díky optimalizovaným provozním řešením ušetří milionové částky.

ZISK Inovační vouchery jsou oblíbeným nástrojem pro podporu moderních firem ve většině krajů ČR. Začali s nimi před jedenácti lety na jižní Moravě. Tam mají ověřeno, že každá koruna vložená do výzkumu se vrátí minimálně pětkrát.