V Olympijském regionu Seefeld najdete zázemí, upravované cesty, značení, mapy a lidi se sportovním srdcem. Je to kraj, kde lidé umějí žít, užívat si. Všichni jsou milí a usměvaví. Krávy  se pasou na volno a vůbec nevzbuzují respekt a i ta jejich lejna tu tak nějak, no, nebojím se to říci, voní. Dýchá tu ze všeho klid a pohoda.


Olympijský region Seefeld v Tyrolsku. Hory jsou tu krásné, ale je třeba předeslat, že trasy pro horská kola nejsou nijak extrémní.

To ale neznamená, že tu není skvělé bikování. Jízdy na horském kole mohou poskytnout překrásné hory, výhledy, panoramata a alpské štíty, nekonečná stoupání, prané či kamenité cesty, horská jezera, fialovobílé louky plné květů a pasoucích se krav a v horských pasech hospody s typicky tyrolskými pochoutkami.

Vysokohorskou atmosféru umocňuje fakt, že základna se nachází v 1200 metrech nad mořem a přiblížit se skalnatému masivu Wetterstein, tvořícímu hranici mezi Rakouskem a Německem se štíty jen o pár metrů nižšími tří tisíc, není nijak složité ani časově náročné. Je to jen do kopce…


Tyrolsko na dosah

Seefeld leží jen hodinu a půl cesty z Mnichova, kousek za Garmisch Partenkirchenem. Ubytovali jsme se necelé tři kilometry za městem ve vesničce Mösern. Je to krásné a také levnější místo s nádherným výhledem na údolí Innu. Člověku ani nedojde, jaká je to hloubka a dálka. Teprve, kdy si za deštivého dne uděláte výlet autem do historického centra Innsbrucku, zjistíte, že jste museli k řece klesnout šest set výškových metrů.

Olympijský region Seefeld v Tyrolsku. Ano, v Mösern jste v opravdových horách, ve skutečném Tyrolsku. Doporučení na útulný hotýlek Alt Mösern bylo mimořádně šťastnou volbou. K zážitku z přírody, pohybu a bikování se tu přidaly ještě mimořádné kulinářské zážitky.

Bez přehánění  jídla, za která byste v našich nejlepších hotelích dali tisíce, tady máte v ceně polopenze. Zeť majitelky Angeliky Haselwanter Alex Sonnweber je v kraji vyhlášen a jeho kuchyně má lepší renomé než michelinská restaurace v Innsbrucku. Kdo by to hledal v malém stylovém penzionu.

Fantastický zážitek! Alex si dokonce míchá sám ingredience, má svou řadu dochucovadel, bylinných směsí z místních rostlin, polévkového koření a podobně. Jen proto stojí za to se tu stavit.


Nádherný Gaistal

Nemáme moc času, proto se chceme informovat v infocentru na hlavní třídě na nejlepší bikové trasy v okolí. Markus Tschoner, ředitel Turistické centrály pro celý Olympijský region Seefeld, srší aktivitou a doporučuje nedaleký kaňon Gaistal.


Olympijský region Seefeld v Tyrolsku. Ze Seefeldu míříme po silnici a pak po široké cestě na Wildmoosalm a poté ještě dál podél jezera, které se plní jen někdy po zimě.

Je tu nespočet cest, takže jsme za doprovod rádi, umožňuje nám překonat nižší kopcovitý val na úpatí Hohe Munde ideální cestou. Koneckonců, téměř jakákoliv cesta vedoucí severním směrem by vedla do obce Leutasch, z níž ústí údolí Gaistal.

Není radno vydávat se ani vpravo, a už vůbec ne vlevo po cestách, které jsou značeny jako pěší, většinou začínají stoupat hodně příkře. Pro kola jsou tu buď speciální značené trasy nebo trasy pro běžky a nordic walking.

V Leutasch je jediná možná správná cesta doleva, pár metrů po asfaltu a pak přes mostek doleva přes říčku Leutascher Ache po cestě značené 01A.

Ta stoupá dlouhé kilometry chvíli strmě, chvílemi mírněji, z obou stran se údolí zužuje a strmé stráně s padajícími potůčky naskýtají nádherné scenérie.

Info weby: tyrolsko.cz, seefeld.com, seefeld-sports.at, seefeldgolf.at,  alt-moesern.at, karwendelmarsch.info

Zpracoval: Miloš Matula a Petr Cerovský