Stávající podoba zákona, který tuto dvojakost nařídil, kritizuje ODS i KDU-ČSL. Zatímco však první ze jmenovaných stran by chtěla celou regulaci zrušit, druhá ji naopak požaduje rozšířit na všechny státní svátky bez rozdílu.

Občanští demokraté se s lidovci shodují v tom, že současným stavem je zmatek. Lidé nevědí, ve které svátky jsou obchody zavřené, a ve svátcích, kdy zavřené být nemusejí, obchodníkům zbytečně klesají tržby.

„Jsou dny, kdy ekonomika a nakupování nemusí být na prvním místě. A za takové dny považujeme státní svátky,“ shrnul lidovecký postoj místopředseda strany Jiří Mihola. KDU-ČSL argumentuje také tím, že by rozšíření zákazu prodeje umožnilo rodinám trávit čas pohromadě. Podle Mariana Jurečky navíc průzkumy ukazují, že Češi nepovažují zavřené obchody za problém.

V libotenické drůbežárně na Litoměřicku třídí a balí vejce pro velikonoční trh. Slepičích vajec bude dostatek.
OBRAZEM: Na Velikonoce bude vajec dostatek, hlásí drůbežárna

ODS naopak navrhuje zákaz prodeje ve svátky zrušit, podle nich je chaotický a lidé nevědí, kdy bude mít který obchod zavřeno. Její návrh však v lednu zejména kvůli postoji hnutí ANO neprošel. Babišova strana přitom původně omezení prodejní doby kritizovala, její koaliční partneři jej proto v minulé vládě prosadili s pomocí komunistů.

Obchody nyní musí zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den obchody mohou mít otevřeno jen dopoledne.

Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

Z velikonočního jarmarku v Krupce.
FOTO, VIDEO: Takto to vypadalo v Krupce na velikonočním jarmarku