Vyplývá to z informací, které poskytlo ministerstvo zemědělství. Úrodu si pěstitelé chválí, pomohly hlavně červnové srážky.

Ozimým ječmenem letos pěstitelé na severu Čech oseli plochu 4 492 hektarů. Celkově zaujímají obiloviny plochu 57 179 hektarů, což je zhruba stejně jako loni. Průměrný výnos ječmene je 5,80 tuny na hektar, což je o něco lepší výsledek než celorepublikový průměr 5,54 tuny na hektar.

Litoměřicko je nad průměrem

Sklizeno je v Ústeckém kraji podle údajů z ministerstva 95 procent ozimého ječmene. Výnosy jsou lepší na Litoměřicku, kde je průměrná úroda podle tamní krajské agrární komory 6,6 tuny z hektaru, což je o šest desetin tuny víc než v loňském roce. V okrese se teď chystají na řepku, oves, někde už zkouší sklízet i pšenici.

Na písčitých půdách zejména na Podřipsku byl ozimý ječmen sklizen už před týdnem. Naopak ve vyšších polohách se poslední hektary posekaly až minulý víkend.

„Náš ječmen byl po zimě v některých lokalitách ve špatném stavu a chtěli jsme ho zaorat. Nakonec jsme mu dali šanci. Měli jsme ho na 110 hektarech a sklidili v průměru 6,7 tuny. Nyní se chystáme na hrachy, oves a řepku," uvedl Václav Grindler, vedoucí polní výroby ZD Liběšice. Liběšičtí sklízejí obiloviny dvěma svými kombajny, dva využívají ve službě.

Sklizňové práce postupují rychle, v pondělí například sklidila společnost Astur Straškov čtyřmi kombajny 75 hektarů ozimé pšenice, posečeno má už přes 200 hektarů s touto plodinou, ale zhruba 600 na posečení ještě čeká.

„Pole dávají v průměru 7,5 tuny z hektaru, což je podobné jako loni. Je třeba říci, že ty dostaly v rozhodujícím období vydatné srážky. Po nich přijdou na řadu loni lepší lokality, ale ty naopak postihlo sucho. Ke konci se chystáme vyjet do jarního ječmene, který pěstujeme na největší výměře 1 095 hektarů," vysvětluje Miroslav Novák, ředitel společnosti Astur. Ta jako jedna z mála se nevěnuje pěstování řepky.

Počasí zemědělcům přeje

Výhodu úpravě obilovin má ZD Klapý, které už letos využije k jejich sušení pásovou sušárnu, již družstvo vybudovalo u své bioplynové stanice. Objekt je již napojen na přívod přebytečného tepla, které vzniká při chlazení generátoru.

Počasí zemědělcům přeje. Kvalitě zrna prospěly červnové srážky. Kroupy se pěstitelským oblastech v Ústeckém kraji doposud vyhnuly.

Řepka je v letošním roce podle údajů z ministerstva zemědělství na 22 541 hektarech, loni to bylo 22 826 hektarů.