Existuje řada studií, které se zabývají doporučeným příjmem tekutin. Člověk tekutiny také přijímá v jídle, proto se některá doporučení liší. Pro denní příjem tekutin se zažil název pitný režim. Důležitým faktorem pro jeho stanovení je výdej tekutin, věk, tělesná aktivita, teplota prostředí apod.

Člověk za den vyloučí v průměru asi 2,5 až 3 litry vody (pocením, dýcháním, stolicí a močí). Optimálně bychom měli denně přijmout mezi 2-3 litry tekutin. Dobrým vodítkem je pravidlo přijmout 350 ml tekutin na každých 10 kg váhy, např. člověk s 50 kg by měl tedy přijmout cca 1,7 litru tekutin a člověk vážící 80 kg cca 2,8 l. Pohybujeme-li se v horku, těžce pracujeme nebo sportujeme, musí být příjem tekutin přiměřeně větší.

Tabouleh
Zdravé a chutné. Těmito recepty zaženete hlad bez výčitek

Potřebné množství tekutin ovlivňuje i jídelníček - pokud je základem zelenina, ovoce a mléčné výrobky, může být příjem tekutin formou nápojů o něco nižší. Tekutiny obsahuje jídlo – nejen polévky, např. pizzu tvoří až z 40 procent voda, a nápoje, jako je voda, čaj, káva, mléko a různé další.

Myslet si ale, že stačí sníst jogurt k snídani, k obědu polévku a pizzu, vypít tři kávy s cukrem a mlékem a zalít to všechno vodou se sirupem, je stejné, jako když zaléváte trávník v parné poledne.

Bez kávy a limonád

Vědci obecně doporučují pít vodu, především nesycenou. Slazené nápoje včetně slazené kávy nebo čaje do pitného režimu vůbec nepočítají. Pokud si tedy někdo myslí, že litr a půl slazené limonády na den stačí, je na omylu. Je to jeden z nejčastějších omylů týkajících se příjmu tekutin. Tělo sice slazené tekutiny přijímá, ale zároveň trpí dehydratací. A nedostatek tekutin vede k různým zdravotním problémům.

Zapečené filé se zeleninovou krustou
Zelenina je boží! Dodejte jídlu jiný rozměr

Nejčastější fyziologické potíže vznikající v důsledku nedostatku tekutin začínají například sníženou výkonností. Jste v kanceláři a cítíte únavu, aniž byste se věnovali fyzické aktivitě? Je velmi pravděpodobné, že málo pijete. Další potíže jsou již závažnější. Špatné trávení, oslabená funkce ledvin, bolesti hlavy, přetížení srdce, poškození pokožky, zátěžové astma…

Podrobné studii problémů spojených s dehydratací se věnovala skupina amerických vědců ve své studii pro Americký národní zdravotní institut. Zabývali se dopadem konzumace všech druhů tekutin na lidský organismus. Zkoumali obsah tekutin v různých jídlech, stejně jako doporučené množství tekutin pro jednotlivé věkové kategorie a pohlaví. Jednoznačné vítězství v jejich pomyslném žebříčku tekutin patří obyčejné vodě z kohoutku.

Benefit pro nové předplatitele: e-kniha o imunitě v PDF podobě (v případě koupě předplatného na 3 a 12 měsíců)

Autor: (pp)